Zahrada

Anigozantos, „Klokaní tlapka“, rozvitec

Latinsky: Anigozanthos

Slovensky:

Čeleď: krvenkovité ( Haemodoraceae)

Výsev: 2 - 4

Výsadba: 4 - 5

Kvetení: 5 - 8

Světlo: Slunce

Zálivka: Střídmá

Na jedenáct druhů rodu Anigozanthos pochází ze západní a jihozápadní Austrálie, kde rostou v eukalyptových lesích, křovinatých porostech i na pobřežních dunách. Přesto, že se jedná o u nás exotickou rostlinu známou především jako řezenou,  A. flavidus - rozvitec žlutavý lze pěstovat poměrně snadno

Jedná se o krátkověké i vytrvalé druhy. Úzce mečovité listy jsou podobné kosatcovým, v zemi má rostlina vodorovně uložený oddenek. Některé druhy na zimu zatahují. Z růžice listů vyrůstá až 2 m vysoký květní stvol , který je pokrytý chloupky. Květy jsou drobnější, zelené, žluté, oranžové nebo červené, často se vyskytne i více barev na jediné rostlině.

Z rostlin lze pěstovat A. flavidus (na snímku). Vyhovují mu pokojové podmínky i podmínky zimní zahrady. Ostatní druhy lze pěstovat jako letničky. Týž rok po vysetí vykvetou.

Zemina by měla být velmi lehká, nejlépe kombinace listovky a křemitého písku 1:1. Důležitá je dobrá drenáž. V létě zaléváme hojně a přihnojujeme, v zimě udržujeme rostlinu téměř v suchu.

V umělých podmínkách rostlina může kvést kdykoliv během roku, v přírodě kvete od jara do léta.

Více najdete v knize Pokojové rostliny, kterou vydalo Ottovo nakladatelství

Klíčová slova

pokojové rostliny, Austrálie, klokaní tlapka

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ