Zahrada

Čemeřice černá

Latinsky: Helleborus niger

Slovensky:

Čeleď:

Výsev: 2 - 4

Výsadba: 1 - 12

Kvetení: 12 - 3

Světlo: Slunce

Zálivka: Hojná

K nejznámějším a nejčastěji pěstovaným druhům čemeřic, které se však od zbývajících svým vzhledem výrazně liší, patří čemeřice černá.

Planě roste ve vápencových Alpách, ale již ve středověku se její pěstování rozšířilo po celé Evropě. Svoje jméno získala podle černé barvy oddenku.

Listy má přezimující, kožovité, znožené. Listeny jsou na rozdíl od ostatních čemeřic malé, celokrajné, nedělené. Květenství je chudé s 1 - 3 nápadnými velkými (až 7 cm) bílými či narůžovělými květy. Květy vykvétají během zimy. Rostlina byla lidově nazývána vánoční (či alpská) růže. Legenda vypráví, že vznikly ze slz dívek, které byli tak chudé, že nemohly nic věnovat Ježíškovi při jeho narození.

Květy, jako u mnohých čemeřic neopadávají, kalich však mění barvu do zelena či purpurova. Květy této čemeřice se také používají k řezu – čerstvé jako kytice, starší, zelené jako „doplňková“ zeleň.

V zahradách ji pěstujeme v polostínu, v humózní, živinami bohaté půdě.

V zahradách se pěstuje několik odrůd, ´Autumnalis´ vykvétá již na podzim, běžněji se pěstují klony s většími květy než je běžné u planých populací. Nově se také nabízejí odrůdy plnokvěté.

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ