Zahrada

Čemeřice východní

Latinsky: Helleborus orientalis

Slovensky:

Čeleď:

Výsev: 2 - 4

Výsadba: 1 - 12

Kvetení: 3 - 4

Světlo: Polostín

Zálivka: Střídmá

Jedna z nejčastěji pěstovaných čemeřic, je i v přírodě velice variabilní.

 

Čemeřice východní roste na černomořském pobřeží od Bulharska, přes Turecko a na Kavkaze.

Listy jsou přes zimu zelené, dělené na 5 – 8 se dále nedělených lístků. Květy jsou velké až 7,5 cm, zelenavé, bílé, růžové někdy s tmavočervenými skvrnami. Měchýřky jsou volné. Zatímco v Turecku najdeme především rostliny kvetoucí bíle nebo nazelenale, v Abchazii mají květy purpurový nádech a tmavě purpurové jsou i medníky. Tyto rostliny bývají někdy řazeny do samostatného poddruhu H. orientalis subsp. abchasicus. Kavkazské rostliny se světlými květy, na kterých jsou na bázi lístků drobné purpurové skvrny, byly popsány jako H. orientalis subsp. guttatus (H. guttatus).

Značně proměnlivý druh, který dal základ v zahradách pěstovaným okrasným čemeřicím. Pěstované rostliny mají květy zelené, mléčné až tmavě purpurové, často skvrnité. Vzácně se pěstují také čemeřice plnokvěté.

Purpurově kvetoucí klony jsou někdy mylně nabízeny jako východokarpatská čemeřice nachová (H. purpurascens). K chybě nejspíše došlo záměnou odrůdového jména za jméno druhové. Čemeřice nachová nemá stálezelené listy, listy má chlupaté a lístky jsou dále dělené na 5 – 7 segmentů.

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ