Zahrada

Dříneček kanadský

Latinsky: Cornus canadensis

Slovensky:

Čeleď:

Výsev: 2 - 4

Výsadba: 1 - 12

Kvetení: 1 - 12

Světlo: Polostín

Zálivka: Mírná

Zajímavá půdopokryvná trvalky, která zaujme v době květu velkými, bílými listeny, které na rostlině dlouho vytrvávají.

 Letní zelené stonky jsou 10 – 20 cm vysoké, vyrůstají z plazivého, dřevnatějícího oddenku. Obvykle nese 6 listů, dva větší a 4 menší, které jsou nahloučené blízko sebe. Květenství je vrcholová hlávka drobných bílých květů podepřená 4 bílými listeny. Roste v podmáčených jehličnatých lesích v horách, rašeliništích, tajze i tundře.

Botanikům nebylo dlouho jasné, proč prašníky otevřených květů neobsahují pyl. Teprve nasnímání otevírajícího květu rychlou kamerou prozradilo, že tyčinky fungují jako katapult. Při otevření okvětních lístků se prudce narovnají v kolénku, které je asi uprostřed nitky a současně prašníky vymrští pyl kolmo vzhůru. Otevírání květu dřínečku kanadského je nejrychlejší pohyb v rostlinné říši a nejspíše i mezi živočichy. Pohyb, kterým je pyl vystřelen trvá asi půl sekundy a zrychlení, které při tom krátkodobě dosahuje je až 800 x větší než zrychlení startující rakety.

Plody jsou červené peckovičky. Jsou jedlé, obsahují velké množství pektinu takže se požívaji na výrobu zavařenin. Kořeny se dřívě používaly při léčbě kojenecké koliky, stonky s listy jsou slabé analgetikum a antipyretikum.

Roste v Severní Americe a východní Asii

Dříneček pěstujeme  jako půdopokryvnou rostlina v polostínu a stínu. Půda má být humózní, obohacená rašelinou. V době sucha zaléváme.

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ