Zahrada

Hybridní zahradní čemeřice

Latinsky:

Slovensky:

Čeleď:

Výsev: 2 - 4

Výsadba: 1 - 12

Kvetení: 3 - 4

Světlo: Polostín

Zálivka: Střídmá

Čemeřice se v kultuře snadno kříží, pokud chceme pěstovat čisté botanické druhy je vhodné získat osivo z přírodních stanovišť.

Křížení čemeřic jde dvěmi směry. První je zaměřené na čemeřici východní a její hybridy s příbuznými druhy. Hybridy se označují jako čemeřice zahradní ( H. x hybridus). Většinou mají vzhled čemeřice východní – široké, přezimující málo dělené listy. Květy zahradní hybridů mají širokou škálu barev od světle zelené přes bílou a žlutou po růžovou, červenou, tmavě purpurovou po černou s modrým nádechem. Rozdílný je také tvar a velikost okvětních lístků i celých květů. Oblíbené jsou bílé či růžově kvetoucí čemeřice s tmavými skvrnami. Některé odrůdy mají také výrazně zbarvené - tmavě purpurové medníky, které kontrastují se svetlými kalichy.

Druhým směrem křížení je skupina hybridů mezi čemeřicí černou a druhy s přezimujícími nadzemními stonky. Odrůdy jsou kromě květů ozdobné velkými, kožovitými často bíle či stříbrně zdobenými listy. Květy jsou podobné čemeřici černé, často mají nachový nádech a bývají menší. První tento hybrid sice vznikl již v roce 1931, ale větší rozšíření získaly až v posledních deseti letech, především díky množení in vitro.

  •  H. x sternii - H. lividus x argutifolius
  • H. x ericsmithii (nigristern) - H. x sternii x niger
  • H. x nigercors -  H. argutifolius x niger
  • H. x ballardiae (nigriliv) - H. lividus x niger

 Odrůdy s větším zastoupením čemeřice baleárské nejsou dostatečně mrazuvzdorné, především v nížinách při holomrazech ztrácejí listy a tím jsou značně oslabeny. Zimuvzdornost ale bude záviset na odrůdách i mikroklimatických charakteristikách stanoviště.

V současnosti se objevují v nabídkách zahraničních firem i další mezidruhové hybridy H. x glandorfii (H. niger x  atrorubens), H. x belcheri (H. 'Pink Ice', H. nigercors x thibetanus), H. x ashwoodensis (H. 'Briar Rose', H. niger x vesicarius) a kříženci H. niger x orientalis (H. 'Snow White', H. x 'Walberton's Rosemary').

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ