Zahrada

Balkon k nakousnutí

Ne každý má to štěstí, aby mohl pěstovat své květiny, ovoce a zeleninu na zahradě. Autorka knihy Alex Mitchellová z toho udělala přednost. V publikaci s podtitulem Jak vypěstovat čerstvé ovoce a zeleninu v srdci města shrnula své zkušenosti. Věnuje se uspořádání rostlin, v čem pěstovat, výběru jednotlivých druhů, poradí s výběrem substrátu a hlavně přidá řadu nápadů a tipů. Publikaci vydalo nakladatelství Metafora

 Ukázka:

Chytré tipy pro bezproblémové zahradničení

Velké truhlíky jsou nejlepší

Až budete vybírat vhodné nádoby k pěstování rostlin, usnadněte si život a nezaplňte celý balkon mraky mrňavých květináčů, protože ty vyschnou, sotva se k nim otočíte zády. Použijte místo nich velké kontejnery, ale volte takové, co moc neváží: z plastu nebo pozinkovaného plechu. Ideální jsou truhlíky, protože podle všeho udrží vlhkost lépe než oblé květináče.

Také se většinou dají dobře umístit podél stran balkonu, takže když např. pěstujete v takovém truhlíku fazole či hrášek, můžou se rostlinky pěkně pnout po balkonovém zábradlí. Nádoby označované v obchodě jako „vhodné pro pěstování ovoce a zeleniny na terasách“ jsou skvělou volbou pro pěstitele, kteří jsou věčně na štíru s časem: bývají lehké, takže je lze snadno instalovat tam, kde je chcete mít. Nabízejí se v jasných barvách nebo je zdobí obaly z vrbového proutí. Plastové kbelíky či soudky jsou také vynikající – jsou snadno k mání, nestojí moc a váží málo; jejich živé barvy rozzáří i nejfádnější prostor. Jen mějte na paměti: Ať už je nádoba sebelehčí, vlhká zemina taková není, takže pokud si děláte starosti, zda váš balkon zátěž unese, obraťte se na statika.

 Samozavlažovací květináče

Nedá se nic dělat: Zemina v nádobách vysychá rychleji než půda na zahradě. Pokud navíc bydlíte několik pater nad zemí, vítr vysychání urychlí. Existuji způsoby, jak problémy se zaléváním vyřešit. Zvažte použití samozavlažovacích nádob se zabudovaným zásobníkem vody – snadno je dostanete v obchodech nebo si je vyrobíte sami (viz kapitolu Samozavlažovací nádoby – jednoduše a zdarma). Jejich předností je, že dokážou udržet vlhké prostředí i pro tak žíznivé rostliny, jako jsou rajčata nebo cukety; a to i po několik dní, než musíte znovu zalévat.

 Pořiďte si časovač

Pokud máte snadný přístup ke zdroji vody, báječnou pomocí může být automatické zavlažování. Pravděpodobně nejjednodušší verzí je časovač připojený k venkovnímu vodovodnímu kohoutku, který je plastovou hadicí spojem s kapkovačem – z toho pak v pravidelných intervalech, které si zvolíte, vytéká voda. Tyto kapkovače můžete nainstalovat přímo do jednotlivých květináčů. Pak už jen nastavíte časovač tak, aby dvakrát denně na pět až deset minut spouštěl vodu. Rostliny už nebudou potřebovat vaši přítomnost tak často.

 Mulčujte

Jiný způsob, jak snížit intenzitu zalévání, je zakrytí povrchu zeminy v truhlíku či květináči, hned jak je osadíte rostlinami. Znamená to, že na povrch zkrátka rozestřete tenkou vrstvu zahradního kompostu, Vyzrálého hnoje, štěrku, oblázků nebo mulčovací kůry, takže voda se z nádoby nebude moct tak rychle odpařovat. Můžete také použít natrhaný papír, listy novin, plast nebo posekanou trávu, ale na balkony či střechy se nejlépe osvědčují kamínky – oblázky nebo štěrk, protože pěkně vypadají a neodfoukne je vítr. Nejlépe je s mulčováním začít tak, že důkladně zalijete substrát v nádobě a pak teprve zasypete jeho povrch kamínky.

 Průsvitné krystalky

Další šikovný tip, který vám pomůže se zaléváním, využijete zvlášť při sázení rostlin do malých nádob, jako jsou např. závěsné košíky. Přimíchejte do zeminy hrst krystalů či gelu schopného absorbovat vodu. Tyto přípravky nabobtnají absorbovanou vodou a následně ji jen pomalu uvolňují do okolní zeminy.

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ