Zahrada

Časopis Zahrádkář - březen 2016


Připravte se na letošní sezónu. Projděte svou ovocnou užitkovou a okrasou zahradu a podívejte se spolu s časopisem Zahrádkář, co vše byste měli udělat proto, abyste se dočkali opravdu výstavní úrody. Pořekadlo Březen za kamna vlezem, určitě neplatí pro žádného zahrádkáře. Naopak nastává čas pomalu uvolňovat zahradu ze zimního sevření, začít chystat záhony a vysít zeleninu či květiny, které snášejí časné sázení. Nevíte si rady? Od toho jsme tady. Časopis Zahrádkář vám i březnu přináší pravidelná kalendária prací na zahradě, rady pro správný výběr odrůd i jejich pěstování a spolu se zahradními architekty pomáhá kultivovat váš životní prostor.

  


Úspěšné odrůdy jahodníku


Věděli jste, že čím má jahodník vyšší výnos, tím horší bývá chuť jeho jahod? Rostlina je totiž schopna v době sklizně vyrobit jen určité, omezené, množství cukrů, které rozdělí do svých plodů. Nalistujte stranu 22, kde na vás čekají podrobné popisy českých odrůd jahod právě s důrazem na jejich chuťové vlastnosti a nároky na pěstování.


Pusťte vodu do zahrady


Nemusíte budovat zrovna rozlehlé koupací jezírko, abyste se i vy mohli radovat z vodních prvků ve své zahradě. Nahlédněte s časopisem Zahrádkář do „dílny“ našich zahradních architektů, kteří přinášejí netradiční a mnohdy i překvapivě levná řešení. V březnovém čísle vás například přesvědčí, že i v malém sudu či škopku si můžete vykouzlit svou vlastní vodní mini zahrádku.


Sklidit vlastní ananas? Jde to! Mnoho z vás jistě už někdy zkoušelo vypěstovat si vlastní ananas z kousku zakoupeného v supermarketu. Jde to! Ale je dobré tomu trošku pomoci, píše Libor Kunte v návodu, jak si vypěstovat vlastní ananas. Ananas není překvapivě nějakou obzvláště náročnou rostlinou na pěstování, jen je třeba dávat pozor při výběru vhodného plodu. Jak si vypěstovat vlastní ananas krok za krokem se dozvíte od strany 16.

Dopřejte si relax ve společnosti květů

Právě kvalitní jarní příprava rozhoduje o tom, do jaké krásy vykvete váš balkon či terasa. Na rozpálených balkonech a terasách rozhodně nezklamou sukulenty. Zajímavou kategorii rostlin pro pěstování v nádobách tvoří vytrvalé rostliny, které vydrží několik let a ušetří vám tak každoroční nemalé náklady. Podívejte se, co vše doporučuje zahradnice Anita Blahutová pro letošní sezónu.

Dále se dozvíte jak vysadit hlíznaté begónie; kdy a jak „probudit“ po zimě růže; co vše je dobré vědět, než se pustíte do pěstování skalniček; proč by neměl na vaší zahradě chybět hrách; jaká jsou první jarní opatření proti škůdcům a chorobám; čemu prospívají biologicky aktivní látky v zelenině; jak byste měli pečovat o půdu v přírodní zahradě; proč je důležité si předem promyslet rozvržení zahrady; jaké chutné odrůdy rybízu pěstují v sousedním Slovensku; proč si nejen v SEMU Smržice oblíbili červenou řepu.


Příloha Zahrádkářka vás spolehlivě naladí na Velikonoce. Najdete v ní tradiční velikonoční recepty i ukázky jarních aranžmá s platy od vajíček. Naučíte se, jak originálně zdobit kraslice květy a nahlédnete do přírodní lékárny, kde v březnu vládne devětsil.


Informace o časopisu najdete na www.zahradkar.org a na www.facebook.com/Zahradkar. Roční předplatné za 336 Kč můžete sjednávat na 800 100 134. Ideální i jako dárek pro skutečné zahrádkáře. Březnový Zahrádkář bude na stáncích od 26. února.

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ