Zahrada

Časopis Zahrádkář - květen 2015

V květnovém čísle časopisu Zahrádkář, které vychází 27. dubna se na 76 stranách mimo jiné dozvíte:

Nový pražský Garden park potěší milovníky přírodních zahrad

Na pomezí Prahy mezi Hostivicemi a Jenčí vznikl Garden park - ojedinělý projekt pro milovníky přírodních zahrad. Od 24. dubna zde návštěvníci najdou nejen tradiční či netradiční rostliny, ale i ukázku příjemné zahradní architektury a zahradnickou prodejnu.  Zpřístupněna bude zpočátku plocha 6 hektarů včetně soustavy jezírek a rybníčků. Areál se má v brzké době rozšířit až na 25 hektarů. O tom, co vás zde čeká, si přečtěte na straně 2.

     

Květen vás nutí nezahálet

Nahlédněte do našich pravidelných rubrik o nezbytných pracích v ovocné, zeleninové i okrasné zahradě. Právě v květnu je ideální doba na tvarování okrasných živých plotů. U cibulovin odstraňujte odkvetlé květy. V ovocné zahradě můžete vysadit ovocné stromy s balem či v květináči. Nezapomeňte zkrátit korunku výchovným řezem a řádně zalít. V zeleninové zahradě důsledně počkejte, až pomine nebezpečí mrazíků. Teprve pak se pusťte do výsadby rajčat, paprik, lilků, okurek či melounů.

Poradíme, jak tvarovat bonsaje

Inspiroval vás náš nový seriál o pěstování bonsajích? Zakoupili jste si první rostlinku a nevíte jak dál? Od strany 10 vám Petr Herynek vysvětlí a názornými nákresy ukáže, jak správně tvarovat kmen, větve a kořeny tak, aby se vaše investici zhodnotila minimálně ve vašich očích.

Vytvořte si u domu místo pro odpočinek

Na straně 12 vám ukážeme, jak správně zvolit místo pro odpočinek v dosahu vašeho domu. Naši zahradní architekti vám vysvětlí, že i klasické ohniště vybodované z kamenů má svůj význam a jak nejlépe začlenit vodní plochu do zahrady. Poradí, jak relaxační zónu doplnit letničkami, trvalkami a jmenovitě doporučí i vhodné rostliny do nádob.

Navštivte Centrum léčivých rostlin v Brně

Centrum léčivých rostlin v Brně poskytuje od poloviny 50. let minulého století cenný materiál pro blízkou lékařskou fakultu. Najdete zde nejen byliny pro zdraví, ale i ty, které se běžně používají v kuchyni. O tom, jaké byliny jsou ceněny v aromaterapii a parfumerii, se můžete přesvědčit sami na prohlídce této téměř hektarové zahrady. Stejně jako každým rokem se i letos koncem června otevírá veřejnosti. Více na straně 18.

Neuspěchejte výsadbu jiřinek

Výsadbu jiřinek má hodně pěstitelů spojenou se svatým Jiřím. Výsadba koncem dubna však může být předčasná. V květnovém Zahrádkáři se na straně 22 dozvíte, jak si jiřinky předpěstovat i jak o ně pečovat. Zároveň vám prozradíme k jakým úspěšným pěstitelům se vypravit a jaké odrůdy si vybrat.

Tsunami vám zajistí brzkou úrodu

Tsunami je nejen nebezpečný přírodní jev, ale i název francouzské odrůdy meruněk, která vám i v českých podmínkách zajistí opravdu brzkou a vysokou úrodu. Tomáš Nečas ze zahradnické fakulty v Lednici vás od strany 26 květnového Zahrádkáře seznámí i s dalšími odrůdami vhodnými pro různá stanoviště a způsoby zpracování.

Překvapte partnera znalostmi sommeliera

Požitek z vína začíná na vinici a ve vinařství, ale úzce je spojen i s uměním si lahodný mok správně vychutnat. Nahlédněte proto na straně 30 do tajemství sommelierů. Budete tak napříště vědět, že šedobílý sediment je bílkovinného původu a negativně ovlivňuje kvalitu vína, kdežto krystalický zákal naznačuje průběh přirozených změn a nemusí být na škodu.

Zvířecí mazlíčci na zahradě

Domácí mazlíčci na zahradu jednoznačně patří, ale jejich pobyt přináší i mnohá úskalí. Trávník ničí agresívní psí moč, kočička se smlsne nejen na myšce, ale i na užitečném ptactvu a do bylinkového záhonku může zanášet parazity. Na straně 48 květnového Zahrádkáře se dozvíte, jak zvládat podobné situace na zahradě ku prospěchu všech jejích obyvatel. 

K časopisu Zahrádkář patří neodmyslitelně příloha Zahrádkářka, kde se v květnu mj. dozvíte:

Rerbarbora vládne kuchyni

Věděli jste, že nezapomenutelně výjimečná chuť rebarbory se dá využít nejen při přípravě koláčů a kompotů, ale i k ochucení pečené vepřové kotlety? Podívejte se na netradiční recepty z rebarbory, které fungují a vnesou originalitu do vaší kuchyně. Více na straně III. květnové přílohy Zahrádkářka.

Objevte skrytou sílu sedmikrásky

Nenápadná, ale silná. Taková je sedmikráska. Neocenitelná například při léčbě akné a používá se při léčbě bércových vředů či podlitin. Vyzkoušet můžete několik receptů, které najdete na straně VI květnové přílohy Zahrádkářka. Experimentátory potěší bylinkový špenát, různé saláty či pleťová lázeň.  

Informace o časopisu najdete na www.zahradkar.org a na www.facebook.com/Zahradkar Roční předplatné za 336 Kč můžete sjednávat a 800 100 134. Ideální i jako dárek pro skutečné zahrádkáře.

Obsah Zahrádkáře:

Garden park otevírá první etapu; Květen v okrasné zahradě; Okrasné slivoně; Po kom se jmenují: hořec; Kouzlo bonsají: proporce bonsají; Odpočinková zákoutí; Šťavele od jara do podzimu, Centrum léčivých rostlin v Brně; Mydlice a silenky; Čas na výsadbu jiřinek; Květen v ovocné zahradě; Meruňky do teplých oblastí; Nové odrůdy peckovin a lísky; Víno pod lupou: vzhled vína; Květen v zeleninové zahradě; Bylinky po celý rok: kerblík, anýz, dobromysl; Intenzivní a klasické pěstování okurek; Mangold nejen zelený; Začínáte zahrádkařit? Vegetativní množení rostlin; Významná výročí lákají do Průhonic; Květnové kalendárium ochrany rostlin; Příprava postřikových kapalin; Biozahrada: pes a kočka na zahradě; Vaše dotazy pro Václava Větvičku; Květnový fejeton Václava Větvičky – Zmrzlíci; Odpovídá rostlinolékař Jaroslav Rod; Meteorologická zahrádka A. Zárybnické;  

Obsah Zahrádkářky:

Kuchařské fantazie Pavlíny Kynclové: rebarbora; Jedlé kvítí a býlí; Přírodní lékárna: sedmikráska; Drobné dárky pro maminky; Floristika: kulatá kytice, Exotické ovoce: Rajčenka

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ