Zahrada

Časopis Zahrádkář - únor 2015

Únorové číslo Zahrádkáře přináší čtenářům velké téma Feferonky čili chilli. Zároveň úvodním článkem časopis vyhlašuje  CHILLIROK 2015.

Nastala doba pro výsevy osiva, proto následující stránky jsou v časopise věnovány Krásenkám a kokardám, jejich výsevům, pěstování a odrůdám. Václav Jabůrek pečlivě rozkreslil na jednotlivých obrázcích možnosti Množení šeříku roubováním a zahradní architekt se věnoval Chodníkům a plotům předzahrádek. Nová rubrika Zahrady zahradníků představuje jako první v pořadí zahradu Ing. Petra Hanzelky, kurátora sbírky trvalek v Botanické zahradě hl. m. Prahy. Druhým dílem pokračuje seriál o bonsajích, tentokrát s názvem Získávání a výběr rostlin.

časopis zahrádkář      zahrádkářka - příloha časopisu zahrádkář

Ovocná zahrada se již probouzí, stejně jako trávníky a proto nelze podceňovat Sekačku jako škůdce ovocných stromů.  Mezi ovoce u nás poněkud opomíjené patří Asijské hrušně, s jejich historií, pěstováním a odrůdami čtenářům pomohou Tomáš Nečas a Jan Wolf ze Zahradnické fakulty MENDELU v Lednici.  Druhým dílem s názvem Odrůda révy vinné a víno pokračuje seriál pro vinaře i zájemce o révu vinnou. Nejen víno je však prospěšné našemu zdraví, ale také Jeřabiny, dar přírody, což vysvětluje článek, představující červenoplodý jeřáb a černý jeřáb (Aronii).

Co je vhodné uchystat a udělat v únoru prozradí Únorové kalendárium zeleninové zahrady.  V minulém měsíci se čtenáři spolu s časopisem teoreticky věnovali Založení zeleninové zahrádky, nyní se seznámí s výsadbou a osevními postupy. Kdo má, stejně jako autor příspěvku Ivan Jablonský, Zkušenost s podivnou vícedruhovou sadbou hub, může napsat k nám do časopisu. A kdo se neorientuje v současném nabízeném sortimentu osiva bazalky, pro toho je určen článek Bazalka, voňavá bylinková královna.

Kdo jsou Lalokonosci – nebezpeční škůdci zahradních plodin, a jak na ně? Jak hnojit Listovou zeleninu? A jak jsou na tom Komposty z pohledu rostlinolékaře? To vše a ještě něco více je na stránkách v části o zeleninové zahradě.

Dotazy čtenářů zodpovídá rostlinolékař Jaroslav Rod a opět také V. Větvička, který již tradičně připojil i svůj fejeton.

Indičtí běžci v okrasné zahradě (kachny) jsou inspirací pro ty, které trápí velké množství nezdolných plzáků.

V Zahrádkářce, pravidelné příloze časopisu Zahrádkář, pokračuje ve svých kulinářských nápadech, tentokrát na téma Zelí, autorka Pavlína Kinclová a čtenářům se představuje Stáňa Mutlová se svými Sladkými kreacemi. Pokud je pro vás zimní čas dlouhý, můžete popustit uzdu své fantazii spolu s námi Tvořit z materiálů zimní přírody nebo se pustit do Keramiky z ohniště.

Únorový Zahrádkář vychází 25. ledna.

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ