Zahrada

Jedovaté rostliny, jedovatí živočichové

Jedovaté rostliny, jedovatí živočichové

O jedovatých rostlinách již bylo napsáno mnoho stran, a přesto se občas stane, že bereme jejich nebezpečnost na lehkou váhu. Děti poučíme, ale sami třeba pracujeme s jedovatou rostlinou, ať již přesazujeme nebo rozdělujeme trs a pak si bez umytí rukou vezmeme třeba jídlo. Některé druhy jsou skutečně nebezpečné. Kniha, která právě vyšla v nakladatelství Euromedia Group k. s. – Knižní klub, byla přeložena z německého originálu. V předmluvě se říká, že v roce 2000 bylo zaznamenáno jen v Mnichově tři a půl tisíce nouzových volání kvůli otravám rostlinami a tři sta kvůli jedovatým živočichům.

Kniha se zabývá pokojovými, planými i zahradními rostlinami: tisovité, cypřišovité, podražcovité, pryskyřníkovité, mákovité, bukovité, silenkovité, brukvovité... Z živočichů si všímá především pavoukovců, hmyzu, obojživelníků a plazů.

U každé rostliny či živočicha je uveden popis, kde se výskytují, jaký jed obsahují a jak tato látka účinkuje, jaké jsou příznaky otravy a jakou zvolit, první pomoc i nejvhodnější terapii.
Kniha obsahuje fotografický přehled jedovatých i jedlých plodů, seznam nejedovatých stromů a keřů vhodných k výsadbě a slovníček lékařských odborných výrazů.

 

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ