Zahrada

Stavíme ptačí budky, krmítka a koupadla

Publikace přináší množství tipů na stavbu ptačích budek a krmítek od jednoduchých, klasických po složitější. Při výrobě se využívá nejrůznějších materiálů, mnohdy i recyklovaných předmětů z domácnosti. Návody respektují potřeby jednotlivých druhů.

 

 

 

 

 

 

Podívejme se na dva takové návody pro vlaštovky a pro jiřičky.

Vybrali jsme pomůcku pro stavbu vlaštovčího hnízda. Vlaštovky jsou jedním z druhů ptáků, který neustále přichází o další možnosti při hnízdění, proto potřebuje pomoc.

Můžeme, jak je vidět na obrázcích vytvořit konstrukci pro jedno hnízdo nebo pro dvě. Konstrukce je jednoduchá a snadno ji zvládne každý kutil. Důležité je však její umístění. Vlaštovky si staví hnízda nejraději uvnitř, například ve stájích, chlévech, stodolách apod. Upevněte konstrukci pod přesah střechy nebo na jiné chráněné místo.

Jiřičky hnízdí převážně venku a staví si hnízda polokulovitá. Formu si vytvoříme ze čtvrtiny polystyrenové koule, kterou obalíme potravinářskou fólií. Pak smícháme sádru s pilinami v poměru 2:1, přidáme vodu a vytvoříme kašovitou hmotu. Tu naneseme na segment z polystyrenu, jak je patrné z obrázku. Vrstva by měla být asi 1 cm silná. Otvor pro vstup ponecháme asi 4 cm široký a 2 cm vysoký. Hmotu necháme důkladně vyschnout, pak sejmeme polystyren a hnízdo nalepíme na dřevěnou desku pomocí tavné pistole.

 

Publikaci vydalo Nakladatelství Grada

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ