Zahrada

Acorny – tykve k jídlu i na okrasu

Každým rokem se v sortimentu semen objevují nové a nové odrůdy tykví. Ne jinak je tomu letos, kdy časopis Zahrádkář spolu s webem www.dobrasemena.cz vyhlásili rok 2014 ROKEM TYKVÍ. A právě na webu dobrasemena.cz můžete objevit tykve, které jinde nenajdete.

 

 

 

 

 

Podívejte se na jeden nový typ – tykev, která se zatím u nás prakticky nepěstovala. Její anglický název „acorn“ se dá do češtiny přeložit jednoduše jako žalud. Tykev svým tvarem plod dubu skutečně připomíná. Plody jsou menší, dlouhé pouze 15 – 20 cm o hmotnosti 300 až 600 gramů. Jsou u květního konce zašpičatělé, s podélným žebrováním.

Základní a nejběžnější barvou plodu je tmavě zelená. Můžete ale pěstovat i odrůdy s plody oranžovými, krémovými nebo žíhanými. Odrůda ´Table King´, letošní novinka, má plody tmavě zelené, výrazně žebernaté. Slupka plodu je tvrdá a díky ní je odrůda dobře skladovatelná. Pevná, žlutavá dužnina má jemnou příchuť po oříškách. Odrůda má poloplazivý růst, výhony jsou kratší než u běžných plazivých tykví.

 

 

 

´Cream of the Crop´ má plody větší, smetanově žluté barvy. Plody jsou větší, dorůstající hmotnosti až 800 gramů. Odrůda má dobrou násadu plodů a vynikající kvalitu dužniny.

 

 

 

 

 

 

 

Sytě oranžové plody má acorn ´Table Gold´. Menší plody můžete zpracovat v kuchyni nebo nechat na ošatce jako okrasnou tykev. V teple a suchu vydrží až do pozdního jara.

 

 

 

 

 

 

 

Jestli hledáte plody s tak zajímavou barvou, že vám bude líto je sníst, vyzkoušejte ´Celebration F1´. Plody jsou zeleno-bílo-oranžovo žíhané.

 

 

 

Plody acornů se nejčastěji pečou i se slupkou nakrájené na měsíčky. Plod můžete i podélně rozříznout na dvě poloviny a vydlabat jádřinec se semeny. Vzniklé „lodičky“ uložte do zapékací misky a dovnitř dejte trochu másla. Nechte zapéct do poloměkka a pak naplňte směsí masa, rýže nebo zeleniny. 

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ