Zahrada

Advent očima floristy

První svíčku na adventním věnci zapálíme již v neděli 2. 12. Proto uvádíme první z příspěvků věnovaných tomuto tématu.

 

Hruška florista

 

Letošní výzdoba v adventním období a během vánočních svátků by měla být podle našeho předního floristy a designera Pavla Hrušky, kterého jsme navštívili v jeho květinovém ateliéru v pražské Štěpánské ulici, ve stylu glamour: „Tento luxusní styl, který vznikl ve Francii, je inspirovaný třpytem a leskem. Proto bychom měli o letošních Vánocích využívat nejrůznější třpytky a lesklé doplňky. Liturgická barva je však fialová, používá se s šedou a stříbrnou, nebo se zlatou. Hodně si však lidé objednávají u nás adventní věnce a dekorace v barvě červené a zlaté. Někdo dává přednost přírodním ozdobám třeba slaměným, používají se i drobnější perníčky, jablíčka, mašličky. To se hodí především na chalupy. Do moderního interiéru bych doporučoval základ adventního věnce jedlový a dozdobit ozdobami, aby ladil barevně s vybavením.“

 

Adventní věnce vytvořené tak, že základní kruh začištěný páskou je polepen peckami z meruněk jednou vedle druhé, doplněný svíčkami a dalšími ozdobami. Dozdobený třpytkami a třpytivými ozdobami ve stylu glamour.

 

Klasický adventní věnec - základ z chvojí, čtyři svíčky, umělé i přírodní ozdoby

 

V interiéru obchůdku máte na stěnách množství věnců z různých materiálů, které jsou bez svíček jen ozdobené v různých stylech a barvách: „To jsou uvítací věnce na pověšení na dveře nebo na stěnu. Zavěšují se se začátkem adventu,“ říká Pavel Hruška a dodává: „Hezké může být také místo uvítacího věnce použít hvězdu vytvořenou z ostříhané levandule, kterou pak dozdobíme například oříšky, hvězdičkami badyánu, drobnými ozdůbkami apod. Taková hvězdička může být i milým dárkem nebo doplňkem dárku.“

 

Uvítací věnce vytvořené z větviček porostlých lišejníkem a dozdobené bavlníkem a hvězdou z kartonu polepenou břečťanovými listy a omotanou stříbrným drátkem (vlevo) nebo umělými hvězdičkami a stuhami.

 

Uvítací věnce - vlevo v černo-stříbrném provedení s hvězdičkou polepenou břečťanovými listy, vpravo věnec vytvořený z révových třapin a dozdobený skořicí a ozdobami.

 

věnec

Zajímavým nápadem je zakrytí slaměného základu věnce několika řadami půlek skořápek vlašských ořechů, které jsou připevněné tavnou pistolí. Dozdobeno blýskavými a černými ozdobami. Věnec lze zavěsit i položit.

 

Výše v textu popsaná hvězda vytvořená ze suché levandulové natě a ozdobená umělými i přírodními ozdobami - drobné šípky, vlašský ořech, černý ořech, pecky, kaštan, skořice.

 

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ