Zahrada

Aktuálně v březnu

Letošní pěstitelská sezona opravdu přišla velmi brzy. Slunce již v první dekádě března láme rekordy a mnoho jarních květů už rozkvetlo. Pěkné počasí vytáhlo i pěstitele všeho druhu a ti se snaží nepromarnit ani den. Nechceme nikomu kazit radost, také jsme z časného jara nadšení, ale chceme upozornit, že chladným dnům ještě nemusí být konec. Kdo na záhony vysel mrkev, petržel, případně ředkvičku nebo salát, určitě neprohloupil. Nezapomeňte pravidelně zalévat. V případě ohlášení ochlazení, jako je tomu na tento víkend (15.-16. 3.) je vhodné záhony zakrýt bílou netkanou textilií. Také včas přeneste do domu rostliny, které jste již dali ven.

Určitě je čas na výsadbu prostokořenných a samozřejmě i kontejnerovaných okrasných a ovocných dřevin. Opět je třeba připomenout důkladnou zálivku vzhledem k velkému suchu.

S obvyklým řezem ovocných dřevin není třeba nějak zvláště spěchat. Co se týče řezu růží, zpravidla se řežou v době květu zlatice (Forsythia). Toto období právě nastává. Přistřihněte také vřesy.

Se seříznutím okrasných trav – ozdobnic (Miscanthus) nemusíte spěchat. Nové listy raší relativně pozdě.

Pokud se někdo rozhodl během slunných dnů již letnit pokojové a přenosné květiny, varujeme před popálením listů.  Například oleandry, pokud jsme je zimovali v chladu, teploty klesající k nule (raději ne pod ni!) snesou, ale při vynesení z přítmí do plného slunce dojde k poškození listů. Musíme je zvykat postupně.

Určitě můžete po zimě ošetřit trávník. Vertikutace strojová nebo ruční ostrými hráběmi jej zbaví nahromaděných zbytků po sekání. Následovat by mělo dosetí, pokud je třeba a přihnojení.

 

 

Zahrádkáři budou možná spěchat i s výsadbou brambor. Může to vyjít, ale nemusí. Během teplého počasí se všemu bude dařit, zvláště když dodáme chybějící vláhu. Ovšem mrazíky ještě mohou přijít, a to, jak již se to stalo v minulosti více krát, klidně i začátkem května. Větší ochlazení nám dají meteorologové vědět, to krátkodobě seknutí mrazíku však většinou ne.

Tak ať to jaro neuspěcháme. Parádní úrodu a pohodu na zahrádce přeje tým Zahradního království. A chcete-li, napište nám, jak jste to jaro zvládli a co se vám podařilo.

 

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ