Zahrada

Ananas z vlastní sklizně

Vypěstovat ananasovník z listové rozety plodu je velmi jednoduché a zvládne to každý. Zkusit to můžete i z rozety ananasu, který se zrovna chystáte zkonzumovat. Jen rozeta nesmí být oschlá, polámaná či namrzlá.

Anansovník

Ananas uchopte a pootočením rozety ji snadno oddělíte. Jde to snadno, neodřezávejte ji. Konec rozety očistěte od zbytků dužiny a nechte ji někde v bytě v suchu a teple asi týden ležet. Pak  opatrně odstraňte ze spodu několik suchých listů. Uvidíte již pod nimi malé zárodky kořínků. Připravte si květináč. Naplňte jej lehkou směsí zahradní zeminy, písku a rašeliny. Koření mělce a nepotřebuje zvlášť velkou nádobu. Růžici do směsi zapíchněte a dbejte, abyste s ní během zakořeňování nepohnuli. Kořínky jsou velmi křehké a poškodily by se. Rostlinu umístěte na okno, nejlépe jižní. Potřebuje dostatek světla, plné slunce nevadí. Ústření topení pod parapetem rostlině vyhovuje. Miluje teplo "od nohou". První dva týdny po zasazení zalévejte velmi opatrně, téměř po kapkách. Jakmile rostlina zakoření, zalévejte pravidelně. Během vegetační sezóny silněji, ale v několikadenních intervalech. Můžete i rosit. Také pravidelně přihnojujte plnými hnojivy. Ananasovník snáší mnohem lépe sucho než déle trvající vlhko, při kterém trpí hnilobami kořenů.

Kvetoucí ananasovníkPlodný ananasovník

Ananasovník kvete a plodí nejdříve po dvou letech. Pokud se rostlina ke kvetení nemá, lze ji celkem spolehlivě ke kvetení přivést. Naprosto spolehlivé je, když do středu růžice nalijete trochu acetylénové vody (2 g karbidu vápníku rozpuštěného v 2,5 dl vody). První známky toho, že rostlina pokvete, se objeví až po několika týdnech. Pokud karbid neseženete, lze improvizovat s etylénem. Například ananas umístíte i s květináčem do větší fólie společně s několika jablky. Zralá jablka, jak známo, etylén uvolňují. Kvítky jsou drobné modrofialové. Plod, správně plodenství, neočekávejte stejně velký, jako lze koupit v obchodě. Bude mnohem menší, ale chutný a krásně vám provoní celý byt.

Ještě byste měli vědět, že anansovník (Ananas comosus) je rostlina tzv. monokarpická, stejně jako všechny ostatní rostliny z čeledi bromeliovitých (Bromeliaceae) to znamená, že za život kvete a plodí jen jednou. Pak odumře a zároveň vytvoří jednu nebo více dceřiných růžic.

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ