Zahrada

Balkon může být i „jedlý“

Mnozí majitelé balkonů, lodžií a teras si neuvědomují, že kromě letniček a menších trvalek a třeba i zakrslých dřevin, zde mohou pěstovat i celou škálu bylinek, zeleniny a dokonce i ovoce. Malou ukázku, jak takový městský balkon může vypadat, připravila KOKOZA o.p.s. v rámci výstavy Ecoworld na Výstavišti v pražských Holešovicích, který začal v pátek 19. dubna a bude trvat do neděle 21. dubna. Výstava se koná v rámci Festivalu Evolution 2013.

 

 

„Návštěvníci si zde mohou přímo na místě ověřit, že pěstování a kompostování na klasickém městském balkoně případně na betonovém plácku ve vnitrobloku není nic složitého. KOKOZA o.p.s. expozici připravila ve spolupráci s několika partnery. Bez kvalitních nádob, substrátu, hnojiv, osiv a rostlin to nejde, a tak se těmito partnery staly firmy Plastia, Semo, Agro Natura a Zahradnictví Líbeznice. Kromě inspirace a cenných rad si návštěvníci mohou odnést i rostliny, osiva, a samozavlažovací nádoby, které jsou zde k zakoupení“, s úsměvem vysvětluje Lucie Lankašová, jedna ze zakladatelek KOKOZA, o. p. s.

 

 

K balkonové klasice již dnes patří tzv. balkonová rajčata, odrůdy, které dorůstají maximálně 40 cm výšky a mají velké množství drobných, ale chutných plodů. Kromě odrůd Aztek (žluté plody), Venus (oranžové plody) a Karla (červené plody) patří k atraktivním balkonovým rajčatům převislé odrůdy Tumbling Tom Red (červené plody) a Tumbling Tom Yellow (žluté plody). Z paprik kromě drobných chilli papriček můžeme pěstovat odrůdu Balkonovka, která má plody běžné velikosti nebo mimořádně chutný Hamík s paprikami drobnějšími, které si oblíbily hlavně děti.

 

 

Salátová zelenina je velmi vhodná k pěstování v nádobách a výběr odrůd je doslova nepřeberný. Balkon si téměř říká o pěstování vertikální. Existují dnes nejrůznější možnosti, jak takto rostliny pěstovat od nejrůznějších závěsných nádob, kapes z různých materiálů až po stěny, do kterých lze přímo vysazovat. Takto můžeme pěstovat různé bylinky, jahody apod.

 

 

Stále oblíbený je tzv. petrželák – větší nádoba s postranními kapsami, ve které se dříve pěstovala petržel. Dnes bývá využíván pro pěstování nejrůznějších rostlin včetně těch jedlých.

 

 

Nejčastěji se k nádobovému pěstování využívají bylinky. Kromě pažitky a naťové petržele to může být bazalka (například kompaktní SIAM QUEEN), různé druhy mát, mateřídoušek, rozmarýna, meduňka, majoránka a další. 

 

 

Na balkoně nebo i v bytě můžeme snadno zkompostovat a tím přeměnit na úrodný substrát všechny organické zbytky a odpad z kuchyně. Kompostovat nám jej pomohou kalifornské žížaly umístěné v elegantním kompostéru, který na balkoně ani v chodbě či přesíni ostudu neuděl.

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ