Zahrada

Barvy navzdory zimě

Kalanchoe se vzhledem hodně liší od pokojovek našich babiček, přesto se nezadržitelně šplhá do čela oblíbených interiérových květin. Určitě díky své nenáročnosti, výborně snáší podmínky současných bytů a nevyžaduje pravidelnou zálivku. Navíc dlouho vydrží kvést a spolehlivě kvete také v zimě. Jednoduché, ale i plné květy mají škálu žlutých a červených barev, odstíny jsou syté jásavé i decentní a neschází ani jemná bílá. Ideálním stanovištěm je světlé slunné místo, ale když si doneseme již nakvetlou rostlinu, rozsvítí minimálně na dva měsíce i temný kout. Dužnaté listy jasně napovídají, že umí dobře hospodařit s vodou a nepomstí se nám za nedostatečnou péči okamžitým uvadnutím.

Kalanchoe (kolopejka) pochází z Madagaskaru, Číny, jižní a jihovýchodní Afriky. V přírodě musí čelit náročným pod­mínkám, suchu a žhnoucímu slunci. Jako pokojová rostlina se představila v roce 1932 a soudobé podmínky bydlení a rozvoj šlechtění ji vyhouply na přelomu století mezi nejoblíbenější interiérové stálice.

kalanchoe - kolopejka

 

Jak si udržet kalanchoe co nejdéle svěží:

  • V zimě zaléváme každých čtrnáct dní. Pouze na výrazně teplém místě je zálivka četnější (jednou týdně).
  • Kvetoucí rostliny přihnojíme každé 2 až 3 týdny hnojivem na sukulenty a kaktusy.
  • Ideální je pokojová teplota, výborně snáší rozmezí mezi 12 °C až 25 °C.
  • Upřednostňuje slunečné místo a nevadí jí ani plné slunce na jižním parapetu.
  • Odkvetlé květy se jen opatrně oddrolí prsty, aby se nepoškodila nová poupata.
  • Rostliny až po odkvětu mírně zastřihneme nebo zaštípneme, aby dostaly kompaktní tvar.
  • Mráz nesnesou, letní se od května.

 kalanchoe - kolopejka

Kalanchoe velmi dobře roste kromě zeminy také v různých minerálních substrátech. Netrpí chorobami a škůdci. Nikdy ji nenecháváme stát ve vodě!  Svěšené napnuté hladké listy jsou známkou přelití. Rostliny se prodávají od miniaturních (květináče 7 cm) až po velké (23 cm). Dobře se také komponují do různých aranžmá a misek. Samozřejmě můžeme kalanchoe pěstovat doslova jako několikaměsíční dekoraci, dokud neodkvete. Nicméně snadno si ji uchováme i po odkvětu a velké víceleté rostliny zase mají jinak zajímavý vzhled a opět pokvetou. V létě mohou být venku na zahradě nebo balkoně.

 

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ