Zahrada

Černou skvrnitost růží způsobuje houba

Růže – královna zahrady – dokáže přinášet krásu a radost do každého zákoutí bytu i venkovních prostor. K tomu, aby okouzlovala bohatými voňavými a barevnými květy, potřebuje dostatečnou péči. Musí se ubránit některým chorobám, které právě růže postihují. K těm nejnebezpečnějším patří černá skvrnitost růží. Jedná se o houbovou chorobu, která může napadat listy, letorosty i dřevo. U růží se vyskytuje nejčastěji na listech. Černou skvrnitostí trpí především venkovní odrůdy růží, v domácím prostředí nebo ve skleníku se choroba vyskytuje pouze zřídka a napadá především oslabené nebo neduživé rostliny.

 

Jak poznat černou skvrnitost

Poznat černou skvrnitost není nijak složité – stačí si důkladně prohlédnout listy. Pokud růže trpí černou skvrnitostí, najdete na listech tmavě hnědé nebo černé paprsčité skvrny, často se světle zeleným středem. Na stopce jsou skvrny černé a protáhlého tvaru. Nejnápadnější je napadení letorostů, kde se vyskytují drobné skvrny hnědé a černé barvy s častými prasklinami, kvůli kterým letorosty často odumírají. Kůra může zesvětlat až zbělet, stejně jako na starším dřevě a přechodu stonku v kořen se zde mohu vyskytnout černé tečky, nazývané pyknidy. Ty lze nalézt i pod kůrou. Rostlina se celkově vysiluje, ztrácí listy a nemusí přežít zimní mrazíky.

Prevence je základní ochranou

Léčení černé skvrnitosti může být obtížné. Nejúčinnějším způsobem boje proti této chorobě je prevence. Keře i jednotlivé rostliny je potřeba pravidelně kontrolovat, provzdušňovat a zajistit jim přiměřenou výživu. Vyplatí se i myslet na preventivní postřik nejen růží, ale i dalších rostlin, které černá skvrnitost ohrožuje. K zajištění ochrany zdraví při aplikaci postřiku je nutné použít postřikovač, který navíc zajistí rovnoměrnou aplikaci ochranného přípravku. Pro domácí použití nebo pro jednotlivé rostliny si vystačíte s jednoduchým ručním postřikovačem, který lze používat i jako rozprašovač. Nezapomeňte i na použití ochranných pomůcek pro toho, kdo bude postřik provádět, použité přípravky mohou být při nesprávném použití nebezpečné.

Jaké zásady se vyplatí dodržovat

Černá skvrnitost se šíří rychle, zvláště při teplém a vlhkém počasí. Proto se vyplatí dodržovat určité zásady jako prevenci i později při napadení rostlin. O jaké zásady jde?

  • ošetřovat rostliny preventivně, provádět postřik několikrát ročně
  • postřikem ošetřovat většinu rostlin v zahradě
  • pravidelně prostřihávat keře
  • zajistit růžím provzdušněnou půdu s dostatkem živin
  • pokud je to možné, nezalévat na list, zálivku provádět ráno
  • vybírat odolné odrůdy růží, vhodné pro vaše stanoviště
  • odstraňovat napadené listy i výhony a zničit je, nekompostovat
  • I nenapadené opadané listy sbírat a likvidovat, houba na nich dokáže přezimovat

Jedině s pečlivým preventivním ošetřením a včasným zásahem se dočkáte zdravých rostlin i květů, které zkrášlí jak interiér, tak zahradu vašeho domu.

Jak provádět postřik

Při černé skvrnitosti růží se chemická ochrana stává nezbytnou. Choulostivější odrůdy růži, které tato houba často napadá, je potřeba ošetřovat preventivně, ještě předtím, než se choroba objeví. Preventivní postřiky se provádějí v období červen – září. Přípravky by se měly střídat, aby si houba nemohla vytvořit odolnost, a aplikovat by se měly alespoň 4x. U ostatních odrůd se postřikuje při zjištění výskytu skvrnitosti. Doba postřiku se řídí také počasím, skvrnitosti se daří nejvíce za tepla a deště. Při větších rozlohách pozemků a velkém množství rostlin je vhodné použít zádový postřikovač, který práci značně usnadní. Nabídka přípravků - fungicidů – je široká, vždy je potřeba řídit se pokyny z příbalového letáku nebo se poradit s odborníky.

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ