Zahrada

„Česká květina“ POINSETTIA

V letošním roce čeští zahradníci připravili mimořádnou várku vánočních hvězd neboli poinzecií pro předvánoční trh. Rostliny jsou mimořádné nejenom svým vzhledem, ale také kvalitou a substrátem. Náš tým doporučuje: NAKUPUJTE OD ČESKÝCH ZAHRADNÍKŮ.

 

 

 

Poinzecii  neboli vánoční hvězdu znali již staří Aztékové (jako Cuitlaxoxitl) a používali ji jako antipyretikum. Květinu najdeme pod různými jmény: v Mexiku se zažil název Noche Buena, ve Střední Americe a Španělsku Flor de Pascua, v Chile a Peru Crown of Andes;  zajímavostí je turecké pojmenování Atatürkova květina.

  Jako vánoční symbol se masově rozšířila ve dvacátém století nejprve v USA a to zejména zásluhou Paula Eckeho, pak teprve v Evropě. U nás se poinzacie  začala pěstovat až koncem 60. let uplynulého století a nebyla vždy květinou pouze na období adventu a Vánoc, ale pěstovala se, z dnešního pohledu kuriozně,  i na MDŽ (červenou barvou se za minulého režimu máloco pokazilo).         

   I když je vánoční hvězda květinou určenou pro prodej v adventním období, čeští zahradníci ji začínají pěstovat ve sklenících od července, matečné rostliny pro sběr řízků se zakládají dokonce již na jaře.

 

 

Rady pro nákup vánoční hvězdy a domácí péče

♦  Nekupovat vánoční hvězdu z venkovního prodeje a  nevytápěných prodejen.

♦  Při přenášení ji chránit před nachlazením (umístit do tašky, vyžádat si transportní obal ve kterém byla rostlina dodána, zabalit do balícího papíru, aj.), nenechávat dlouho v nevytopeném autě.   

♦  Obecně nejcitlivější částí každé rostliny jsou kořeny, u vánoční hvězdy toto platí dvojnásob. Vánoční hvězda vyžaduje v pokojových podmínkách pravidelnou, spíše menší, zálivku, substrát nemusí být plně nasycen vodou; ideální je pokud je rostlina „polosuchá“, případně když ji plně zalijete, je vhodné, aby měla před další zálivkou období, kdy substrát zčásti vyschne. Je naprosto nezbytné přebytečnou vodu z podmisky po zalití cca do 15-ti minut vylít – kořeny nesmí stát ve vodě. Vánoční hvězda snese lépe občasné mírné zavadnutí než přelévání, jehož následkem jí může odumřít část kořenů a rostlina pak paradoxně vadne z nedostatku vody, přestože v ní stojí.

♦  Ideálním místem pro vánoční hvězdu je místo blízko oken s dostatkem denního světla. V pokojových podmínkách není potřeba květinu chránit před přímým světlem. Běžná pokojová teplota je ideální, současné moderní odrůdy snášejí bez problémů i teploty chladného pokoje (16- 18 °C), jen je potřeba podle teploty úměrně omezit zálivku.   

 

 

Proč si vybrat vánoční hvězdy od českých pěstitelů

♦   Kratší dobu cestují  k zákazníkovi (min. o 2 dny) oproti dovozu z Holandska, kde rostliny prochází burzou, nejméně dvěma nakládkami a cestou do ČR (většinu času ve tmě). Hrnkové květiny se někdy dováží  ze zahraničí společně s řezanými květinami v teplotně nevyhovujících podmínkách. České výpěstky zažívají méně strasu a mají tak lepší kondici.

♦  Rostliny se  na konci pěstování otužují (při cca 15-16 °C) a prodávají se ve stadiu rozkvétajících středových kvítků. Rostlina s uzavřenými středovými kvítky a bez otužení je citlivější na nízké teploty, kořeny hůře zvládají přemokření a přeschnutí substrátu. Také je náchylná k opadu listů i listenů a není sytě vybarvená. Ze zahraničí se často dovážejí za nízké ceny  nerozkvetlé rostliny z rychlého pěstování a bez otužení (s měkkými barevnými listeny), nebo naopak rostliny s nevyvinutými barevnými listeny z příliš chladného pěstování.

♦  V ČR se zpravidla vánoční hvězdy pěstují v rašelinových substrátech s minerální složkou (granulovaný jíl apod.), což u spotřebitele pozitivně ovlivňuje stabilitu substrátu z hlediska obsahu živin a vody (substrát nevysychá tak rychle a do Vánoc není nutné květinu přihnojovat). Některé levné vánoční hvězdy z dovozu mají   čistě rašelinový substráte, ktery přesychá a rostlina je po dvou týdnech „hladová“a začíná světlat.

♦  České pěstitelské podniky mají většinou vlastní vytápěná nákladní skříňová auta nebo využívají služeb specializovaného přepravce Florexpress Kadaň, který má vozový park s vozy s vytápěním i chlazením a s možností odvětrání vzdušné vlhkosti. Pokud budete s naším výpěstkem spokojeni, víte ke komu se vrátit, zatímco vánoční hvězdy ze zahraničí dovozci nakupují dle momentální nabídky (zejména dle výhodnosti ceny) a často pocházejí pokaždé od jiného pěstitele.   

 

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ