Zahrada

Co s odkvetlými trvalkami

Ještě před pár týdny byly trvalkové záhony samý květ. Nyní již dokvétají poslední hvězdnice a po ostatních rostlinách zbyly odkvetlé stonky. Někdo je hned po odkvětu odstřihne, aby nehyzdily, jiný je nechá na záhoně třeba až do jara. Jak je to tedy správně? Pečlivě ostříhat až u země, půdu uhrabat a ušetřit si tím práci na jaře, nebo ponechat tak? Když se podíváte na některé odkvetlé stonky se zbytky květů, květenství či plodů, mají zajímavý tvar a někdy i barvu. Záhon s nimi není holý a může působit dekorativně. Praktické je odstřihnout pouze stonky nebo jejich části s dozrávajícími plody u rostlin, které by se nepřiměřeně šířily. Ponechané stonky působí během zimy jako ochrana rostlin před mrazy. Suché zbytky trvalek ozdobí zahradu i v době, kdy je zahrada pod sněhem a stonky a suchá květenství zdobí jíní nebo námraza. Stačí je odstranit až v předjaří, aby mohly vyniknout časné cibuloviny a další jarní rostliny. Zdřevnatělé stonky trvalek doporučujeme po rozdrcení v drtiči zkompostovat.

 

Odkvetlé stonky hluchavkovitých rostlin (Stachys) se špičatými kalichy (vlevo) nebo molucela s kalichy trychtýřovitými.

 

Odkvetlé úbory třapatkovek (Echinacea) vydrží na záhonech velmi dlouho (vlevo). Některé druhy a odrůdy rodu Agastache se mohou nekontrolovaně šířit.

 

Okrasné vytrvalé trávy seřízneme vždy až na jaře. Jednak jsou pěknou dekorací i v zimě, jednak do neseříznutých trsů nezatéká. Můžeme je na zimu ještě svázat.

 

 

Vysoké rozchodníky jsou pěkné i po odkvětu.

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ