Zahrada

Dřevěný nebo ratanový zahradní nábytek?

V dnešní zrychlené době rádi využijeme každé příležitosti pobýt venku. Kromě víkendových setkání s rodinou a přáteli nebo báječných grilovaček nás výborně naladí také ranní káva, jindy uvítáme podvečerní posezení. Vhodné místo potřebujeme mít na dosah. Sedací sestavy se stolem patří mezi nejoblíbenější doplňky zahrad a neukrývají se jen v pergolách a altánech. Menší rozměry zútulní také terasy a balkony. Když si pořizujete stůl, dobře zvažte, kolik lidí bude kolem něj sedávat, abyste nebyli zaskočeni návštěvou. Pálí na terase hodně sluníčko? Vyberte si rovnou stolní desku s otvorem na slunečník. Stále častěji využíváme venkovní zahradní nábytek dokonce na příležitostnou práci na počítači. Mezi romantickou klasiku patří zase dřevěné zahradní lavice a lavičky. Víte, že některé lze snadno sklopit a rozložit tak, že se promění na opalovací lehátko?

Dřevo má tradiční a nezastupitelné místo v zahradním nábytku. Z exotických dřevin patří ke klasice teak nebo akácie, do zahrad je v současnosti velmi oblíbené tropické dřevo meranti ze sytým vybarvením. Spolehlivě odolává vodě, dřevokaznému hmyzu i slunečním paprskům. Z tuzemských dřev je spolehlivý a cenově dostupný trvanlivý tvrdý akát, který velmi dobře vzdoruje vodě a časem získává stříbřitou romantickou patinu. Vyznačuje se tvarovou stálostí, pružností a nízkým mechanickým opotřebením. Současně obsahuje přírodní silice, které odpuzují škůdce.

Dalším oblíbeným dřevem pro výrobu zahradního nábytku je lehký a pružný ratan. Dřevo skýtá liánovitá palma, která se hojně pěstuje například v Indonésii. Ratan se na první pohled hodně liší od ostatního dřevného zahradního nábytku, působí velmi vzdušně a nabízí příjemné pohodlí.  Přírodní ratanový zahradní nábytek vydrží dlouho, je lehký a snadno se udržuje. Když jej nebudeme zbytečně vystavovat srážkám, ponechá si svěží vzhled.  Zajímavou alternativou k přírodnímu ratanu je ratan umělý, vzhledem se mnohdy dá těžce rozlišit, zůstávají mu vlastnosti pravého ratanu, ale lépe a snadněji se ošetřuje, dá se jednoduše umýt podobně jako plast, ale vizuálně i komfortem zůstáváme na odlišné úrovni.  Stabilitu sestav  i jednotlivých židlí z umělého ratanu podpoří pevná hliníková konstrukce s práškově lakovaným povrchem, která se ukrývá pod výpletem. Umělý ratan  se navíc nemusí schovávat před nepříznivým počasím.

Vzdušné sestavy z vyplétaného přírodního i umělého ratanu sestávají se sedaček, pohovek,  křesílek a nízkých stolků pro servírování nápojů a menšího občerstvení nebo společenské hry. Pro stolovaní naopak slouží vyšší stůl doplněný  pohodlnými křesly s bočními opěrkami. Stolní desky často pokrývá sklo.


I odolný zahradní nábytek ze dřeva, byť má při koupi již povrchovou úpravu, přirozeně stárne, působí na něj slunce a mnohdy také déšť. Průběžnou péčí jej dlouho udržíme v dobrém stavu. Nezapomínáme na pravidelné napouštění speciálními oleji pro ošetření konkrétního druhu dřeva, můžeme využít čirý nebo natónovaný přípravek. Nikdy nepoužíváme na dřevěný nábytek saponátové mycí prostředky pro běžný úklid domácnosti!

Sháníte moderní nábytek na zahradu i terasu, který vyžaduje skutečně minimální péči, obejde se bez nátěrů, je lehký a dá se dokonce skládat na sebe? Sáhněte bez obav po hliníku, který je lakován práškovou barvou. Sedačky a opěrky mohou také proteplit dřevěné laťky.  Stůl by měl mít nastavitelné nohy, abychom snadno  vyrovnali případné nerovnosti podkladu.

A nezapomeňte, že pohodlí u každého zahradního nábytku zvýrazní ještě příjemné látkové podsedáky.

 

 

 

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ