Zahrada

INDIGO – černá rajčata

Černé rajče je snem mnoha zahradníků a zahrádkářů, tak jako modrá růže nebo modrý tulipán. Modrá nebo černá barva je však u rajčat výjimečná. Rajčata ale mají k této barvě, oproti růžím i tulipánům, podstatně blíže. Rostlina rajčat obsahuje anthokyany, v plodech se ale projevují velice zřídka. Staré odrůdy BLACK KRYM nebo BLACK FROM TULA mají sice černou v názvu, jejich barva je ale více do barvy hnědé nebo bordó. To jim samozřejmě neubírá na hodnotě. Chuťově patří mezi starými „heirloom“ odrůdami ke špičce. Druhou skupinou „černých rajčat“ tvoří japonský hybrid KUMATO a odrůdy od něj odvozené. Tyto odrůdy jsou spíše tmavě hnědé, nakyslé a velice chutné. BLACK CHERRY nebo BROWN BERRY jsou třešňová rajčata rovněž spíše s hnědofialovou barvou. Chutná novinka BLACK OPAL má zase barvu tmavě fialovou.

 

Ta skutečná čerň přišla až s odrůdami ze skupiny INDIGO. Všechna opravdu černá rajčata pravděpodobně pocházejí z původního šlechtění prof. Mayerse z Oregon State University. V USA se tomuto směru věnuje několik menších rodinných semenářských firem.

 

Moji přátelé v USA mne před rokem upozornili na hybridy INDIGO KUMQUAT F1 a INDIGO SUN F1. Prý stojí za vyzkoušení. Proto jsme se letos rozhodli, rozšířit sortiment INDIGO rajčat v našich pokusech. Zařadili jsme do něj samozřejmě INDIGO ROSE, pak INDIGO CHERRY DROPS, INDIGO PEAR DROPS, INDIGO BEAUTY, INDIGO BLUE BERRIES a hybridy INDIGO RUBY F1, INDIGO SUN F1 a INDIGO KUMQUAT F1.

INDIGO KUMQUAT                                                            INDIGO SUN

Bohužel žádné ztěchto rajčat není v Evropské unii registrováno, proto vám jejich semena nemůžeme nabídnout. Zvažoval jsem, jestli má význam o nich vůbec psát. Máme zásadu psát pouze o tom, co si můžete pořídit, zde si ale dovolím udělat výjimku s vírou, že v letech příštích bude možné tato rajčata pro vás dovézt.

Všechny odrůdy ze skupiny INDIGO mají anthokyan pouze ve slupce plodu. Nečekejte proto rajčata, která by byla černá na celém průřezu. Černočerná je pouze slupka plodů tam, kde je dostatečně osluněná. Na zastíněné části je plod zelený a při dozrávání se vybarvuje dočervena, resp. dožluta nebo dooranžova. Právě tohle vybarvování je indikátorem zralosti.

 

Dvě odrůdy v našem pokusu totálně propadly – INDIGO BLUE BERRIES a INDIGO PEAR DROPS. Rostliny měly problémy s opylením, plody byly malé, nevyvinuté, nevyrovnané. Možná to bylo způsobeno pěstováním ve foliovém krytu, vyššími teplotami a slabým prouděním vzduchu. Ostatní INDIGO odrůdy si ale v těch samých podmínkách vedly dobře.

 

INDIGO BLUE BEAUTY je biftekové rajče s velkými, vícekomorovými plody o hmotnosti 150 až 250 gramů. Dužnina je červená, masitá, plod je odolný k praskání. Aromatický plod má však pouze průměrnou chuť. Indeterminantní typ růstu.

 

 

 

 

 

INDIGO CHERRY DROPS je koktejlové rajče s plody o průměru 2,5–3 cm. Nezralé plody jsou fialově-zelené, postupně zrají do červenočerné barvy. Dužnina je intenzivně tmavě červená, sladká a chutná. Indeterminantní (tyčková) rostlina nese bohaté trsy plodů, které zrají již 65 dní po výsadbě. Rajče, které určitě bude stát za pěstování.

 

 

 

 

INDIGO RUBY F1 překvapilo typem růstu – je keříčkové (determinantní). Samozřejmě jsme to nevěděli a pěstovali jej u opory, což však vývoji plodů prospělo. Jeden z rodičů tohoto hybridu je pravděpodobně determinantní „slívovité“ rajče. Tvar plodu je oválný, velikost střední, hmotnost 30–60 g. Vrchní část plodu je černě zbarvená, plod zraje do červené barvy. Dužnina je intenzivně zbarvená, šťavnatá, aromatická a sladká. Výborná násada plodů, vysoká odolnost k praskání. Rajče, které i navzdory keříčkovitému typu růstu a oválnému plodu velice příjemně překvapilo.

 

 

INDIGO SUN F1 je rajče v zralosti černo-žluté. Plody jsou kulaté, větší třešňové o hmotnosti 25–30 g. Barva je ve zralosti intenzivně žlutá s černým prstencem ve vrchní části - kolem stopky plodu. Raný, chutný a výnosný hybrid.

 

INDIGO KUMQUAT F1 překvapí nejenom názvem, ale i tvarem a vybarvením plodu. Oválně datlovitý plod je v zralosti žluto oranžový, ve vrchní části černý – chutný, aromatický o hmotnosti kolem 30 gramů. Plody jsou na rostlině i na talíři nepřehlédnutelné. Indeterminantní rajče s vysokou násadou, poměrně rané. Spolu s INDIGO RUBY asi náš favorit v této skupině.

 

Vyzkoušejte černé rajče

No a na konec jsme si nechali odrůdu, kterou můžete pěstovat – INDIGO ROSE. Semideterminantní rostlina, kulaté plody zrající z černé do černočervené barvy. Plody mají hmotnost kolem 80 gramů, dužina je růžovo červená, chuť typicky rajčatová. INDIGO ROSE je uváděno jako polorané rajče, zrající 75 dní po výsadbě, v našem pokusu ale bylo pozdnější. Neváhejte proto s jeho výsevem, vypěstujte si silné rostliny, které budou rychleji plodit.

 

Odrůda pochází z USA, ze šlechtitelského programu Oregon State University. Cílem tohoto šlechtění je získat odrůdy s vysokým obsahem antioxidantů v plodech. Anthokyany, které se v plodech rajčat běžně nevyskytují, jsou právě těmito silnými antioxidanty. Tato fialová barviva se vyskytují v rostlině rajčat, ve stoncích a v listech – určitě jste již zaznamenali nafialovělé zabarvení na rostlinách, nejčastěji ovlivněno nižšími teplotami.


Odrůda INDIGO ROSE nevznikla technikami GMO, je výsledkem standardních šlechtitelských postupů. Zdrojem fialové barvy v plodech byla divoce rostoucí rajčata z Chile a Galapágských ostrovů.  Tato obsahují antokyany nejenom v rostlině, ale i v plodech. Trvalo několik desetiletí od prvního nakřížení, než byla vyšlechtěna kvalitní odrůda využitelná pro zahrádkáře.

 

 

INDIGO ROSE je tyčkové (indeterminační) rajče, které se nároky a pěstováním neliší od tradičních rajčat. Plody jsou menší, kulovité až ploše kulovité. Anthokyany se nachází ve slupce plodu, ta je černá až černo fialová. Anthokyany se tvoří pouze za přístupu slunečního záření, nejintenzivněji černé jsou proto plně osluněné plody. Na zastíněné straně můžou mít plody zelené líčko.


Dužnina nezralých plodů je stejně jako u běžných rajčat zelená. V době zrání se vybarvuje dočervena. Stejně se vybarvuje i zastíněná (zelená) část plodu.

Plody INDIGO ROSE nechte dobře vyzrát, sbírejte je až tehdy, když mají „červené líčko“. Zpočátku to bude složitější, pouze zkušeností zjistíte, kdy je plod plně vyzrálý. Zralé plody mají standardní rajčatovou chuť s vyváženým podílem cukrů a kyselin. Anthokyany ve slupce jsou
bez chuti.

Peter Gajdoštin

www.dobrasemena.cz

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ