Zahrada

Jak na dřevěnou terasu?

Možná uvažujete, jak propojit dům s vaší zahradou, abyste v létě mohli pohodlně přecházet. Ideálním řešením je terasa, kde můžete také obědvat či si odpoledne číst při kávě.

 

Výhody a nevýhody dřeva

Materiál na zhotovení terasy se odvíjí od toho, jaké bude plánované využití terasy a jaké jsou vaše finanční možnosti. V tomto článku se budeme věnovat zejména dřevěným terasám, které jsou vhodné například na plynulé propojení domu a zahrady. Terasa také může stát u zahradního altánu, besídky či pergoly. Naopak třeba k bazénu se hodí terasy z dřevoplastu či dlažby, čistě dřevěná terasa je zde značně namáhána a rychle stárne. Velkou výhodou dřevěných teras je relativně snadná montáž bez nutnosti budování pevných základů a nižší cena. Nevýhodou je naopak možnost zadření třísek do bosých nohou, vyšší nároky na údržbu a při nevhodné péči rychlejší stárnutí a možné kroucení a praskání dřeva.

terasa

 

Volba materiálu

U dřevěné terasy je stěžejním faktorem výběr vhodného dřeva. Nejodolnější terasy bývají z exotických dřev, která jsou ale obvykle poměrně drahá. Často se proto využívají levnější evropské či sibiřské dřeviny. Měkké jehličnany jako smrk jsou naprosto nevhodné, jejich životnost je velmi malá. Nejčastěji se používají modřín, borovice, jasan, cedr či jedle douglaska. Čím tenčí prkna, tím pochopitelně menší životnost.

prkna

 

Zakládání terasy

Ještě před založením je stěžejní výběr místa, terasa by například neměla směřovat do kopce a je nesmysl stavět ji na například na severní straně domu, kde bude po většinu dne stín. Pokud terasa slouží k propojení domu a zahrady, bývá nejvhodnější přístup přes francouzské okno či zimní zahradu.

Samotná terasa může být zapuštěná (u dřevěných teras většinou nevhodné řešení), ležet hned nad úrovní terénu anebo může být výše nad terénem. Zvýšené terasy mohou být na betonových či kovových sloupcích a samotná terasa se pokládá na kovový či dřevěný rám. Terasy mírně nad úrovní terénu se obvykle pokládají na betonové patky a dřevěný rám. Prostor pod terasou by měl být vysypán štěrkem a překrytý geotextílií, aby nedocházelo k prorůstání plevele.

natírání prken

 

Nejčastěji se terasová prkna pokládají na rám z dřevěných hranolů, které by měly být ze stejného dřeva jako prkna. Jinak dochází k nerovnoměrnému pnutí a terasa se časem kroutí či praská. Pro rozestup roštu z hranolů je třeba zvolit vhodný rozestup – prkna o tloušťce 20 mm mají mít rozestup 45 cm, pro prkna tlustá 25 mm stačí rozestup 60 cm. Rošt zajišťuje cirkulaci vzduchu a brání hnilobě, prkna nikdy nesmí ležet přímo na zemi. Terasa bez zastřešení musí být vyspádovaná směrem od domu, ideálně spád 10 mm na 1 m šířky terasy. Drážky na prknech by měly být kolmo ke stěně domu, aby mohla odtékat voda.

velká terasa

 

Údržba terasy

Dřevo na terase je třeba pravidelně udržovat, což je jeho hlavní nevýhoda. Pokud je terasa špatně udržovaná, začnou z ní brzo vykukovat třísky, šedne, kroutí se a praská. V případě nevhodné konstrukce může začít také hnít. Povrch terasy se zpravidla 2x ročně natírá speciálními oleji, které dřevo impregnují a chrání proti slunečnímu záření a houbám. Nevyplatí se kupovat nejlevnější přípravky, protože pak musíte natírat častěji a ve výsledku ještě proděláte. Na specializovaných webech také můžete nastudovat další tipy o terasách.

 

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ