Zahrada

Jak na pergolu anebo altánek do zahrady?

Kde jinde by si měl člověk v létě odpočinout než na zahradě. Zahrada je naše soukromá klidová zóna, místo, kde se scházíme s rodinou a zveme tam své přátele. Abychom si mohli pobyt na čerstvém vzduchu v průběhu sezóny prodloužit, a to od brzkého jara až do pozdního podzimu, vytváříme si na svých zahradách nejrůznější malé stavby, například altány, pergoly, terasy a jiná zastřešená i nezastřešená místa vhodná k relaxaci.

pergola s houpačkouJeště než se pustíme do stavby samotné, je třeba zvážit několik podstatných bodů: výběr stanoviště, velikost stavby, stavba na míru anebo stavebnicový systém, případně výstavbu svépomocí. To vše jsou otázky, na které je třeba získat odpovědi ještě před započetím stavby.

Oba typy zahradních staveb jsou pro použití na zahradách oblíbené a velmi příjemné. Proto, aby dobře plnily svou funkci, je dobré vědět, jak veliké by měly být. Je třeba počítat i s tím, že tyto prostory budou navštěvovat i příbuzní a známí, nejen členové rodiny. Prostor by měl pojmout i zahradní gril a nejméně šest míst k sezení a větší zahradní stůl. A i v kompletně zařízeném altánku či pod pergolou bychom se vždy měli cítit volně, nikoli stísněně.

V případě altánku se jedná o zastřešenou samostatně stojící stavbu, která vyžaduje více prostoru. Mívá plné boky a je ukotvena patkami anebo zemními kotvami. Základnu této stavby tvoří obvykle obdélník anebo čtverec, výjimečně osmihran. Na zahradě patří k těm nápadnějším stavbám.

Pergola je spíše lehčí stavba, jejímž účelem je hlavně zastínění anebo optický předěl části zahrady. Nemívá plné stěny, je hodně vzdušná. Bývá doplněna mřížovím, květníky anebo trelážemi. Skvěle plní funkci clony před okolím a přímo fantasticky vypadá, pnou-li se po ní liánovité trvalky anebo alespoň letničky. Pro příklad výsadby uvádíme alespoň vistárii, pnoucí růže, plamének, břečťan, thunbergii, povíjnici, hrachor, zimolez, trubač, akébii a opletku čínskou.

Pergoly často navazují na fasádu domů a spolu s terasami slouží jako prodloužení obytných prostorů domů. Pokud je vybavena alespoň přední pevnou stěnou, zajišťuje pergola dostatek soukromí pro posezení. Pergoly jsou ideální k menším zahradám a také k řadovým domkům, kde není dostatek prostoru pro stavbu altánu.

V altánku i v pergole by měla být bezpečná a snadno udržovatelná podlaha navazující na materiál, který byl použit při jejich stavbě. Vhodnou volbou mohou být cihlové nebo kamenné podlahy a také protiskluzové dlaždice. Pokud toužíme po dřevěné podlaze, vybíráme z odolnějších druhů dřeva. Například sibiřský modřín se hodí jako podlaha pro kterýkoli typ zahradní stavby včetně terasy. Velké oblibě se těší i kompozitní materiály, kde kombinace plastu se dřevem nabízí přímo vynikající vlastnosti jako povrch bez třísek, protiskluznost, minimální údržbu a stálou barevnost.

Napsal: 

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ