Zahrada

Jak na přezimování Fuchsií?

Máte v truhlíku fuchsie? Jejich život nemusí skončit s příchodem mrazíků. Dejte svým rostlinám šanci a najdete krásného společníka.  

Fuchsie je opadavý keřík, který se v přírodě dožívá řady let. S přibývajícími léty sílí a získává na kráse.  Samozřejmě naše zimy jsou příliš chladné, aby mohla přezimovat venku. Takže až na výjimky, např.  Fuchsia magellanica a Fuchsia regia v některých varietách, ji musíme najít vhodné místo v domě nebo ve skleníku. V průběhu zimy potřebuje fuchsie odpočívat, v žádném případě to není pokojová rostlina.

Fuchsie na okně v truhlíku 

Na zimní spánek rostliny připravíme.  Necháme je na zahradě/balkoně či parapetu až do doby, než přijdou mrazíky. Zmírníme zálivku, ale rostliny nesmí přeschnout.

Bezpodmínečně ukončíme hnojení na květ, můžeme hnojení vynechat úplně anebo přidáme podzimní typ hnojiva, který zpevní pletiva, stačí, když bude hnojivo obsahovat draslík a hořčík. Ošetříme rostliny proti škůdcům, nejčastěji je napadají mšice, molice, na suchých místech i svilušky. Snadno pomůže širokospektrální postřik (např. Substral Careo) případně dáme do květináče insekticidní tyčinky.

Přechodné krátké mrazíky snesou fuchsie stále na zahradě, stačí je na noc překrýt béžovou agrotextilií nebo dvěma vrstvami bílé či jutou. Textilii dobře upevněte o okraje nebo podhrňte pod nádobu, aby ji nesfoukl vítr.  Nemáte-li čas na manévry, dejte rostliny na světlé chráněné místo, do pařeniště nebo skleníku, zádveří či světlé kůlny. Koncem října musí rostliny definitivně pod střechu.

Detail Fuchsie v truhlíku 

Fuchsie důkladně očistíme včetně zeminy na povrchu nádoby. Sestřihneme asi o jednu třetinu. Postříkáme proti škůdcům a houbovým chorobám. Přeneseme na zimoviště – nejlepší je chladná světlá místnost: nevytápěné chodby, verandy a pokoje, temperovaný skleník a chladná zimní zahrada. Přežijí však i v tmavém sklepě nebo garáži, které vždy poskytnou lepší podmínky než vytápěný pokoj. Ideální je teplota 5-10 °C.

Fuchsie v květináči

Máte fuchsie v květináči? Nasypte do větší nádoby/bedýnky rašelinu nebo kokosový substrát a zapusťte květináče do něj. Zalijte. Lépe tak uhlídáte po celou zimu vlhkost. Je podlaha ve sklepě příliš studená? Podložte fuchsie polystyrénem nebo je postavte na obrácenou bedýnku. Zkušení mohou přezimovat fuchsie i v pařeništi – vyhloubíme jámu, do ní fuchsie umístíme a přesypeme izolační vrstvou z hoblin, bukového, listí, slámy a překryjeme béžovou agrotextilíí apod. Důležité je, aby se nedostal ke kořenům mráz.

Fuchsie ještě většinou postupně ztrácejí listí. Průběžně proto čistíme rostliny a jejich okolí. Ve vlhkých sklepích přidáme v prosinci ještě jeden postřik proti plísni šedé. Kontrolujeme vláhu, fuchsie nesmí být mokré, ale substrát musí zůstat mírně vlhký. Keříky, které budou v chladné a světlé místnosti většinou neshodí všechny listy.

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ