Zahrada

Jak pěstovat brambořík

Brambořík patří mezi nejpopulárnější pokojové rostliny. Je to poměrně malá květina, která ovšem dokáže okouzlit nádhernými květy. Brambořík je populární i z toho důvodu, že je možné ho pěstovat i v chladnějším prostředí, takže může váš domov zdobit i na jaře či na podzim. Jak tedy pěstovat brambořík, aby se vám odměnil krásnými květy?

 

kvetoucí divoký brambořík

 

Výběr vhodného místa je důležitý

Mnoho lidí vnímá brambořík jako křehkou rostlinu, a proto se snaží ji zajistit teplo a vydatnou zálivku. To je ale obrovská chyba a hlavní důvod toho, že brambořík rychle odejde. Pro pěstování bramboříku je nutné v první řadě vybrat vhodné místo. Musí to být místo s dostatkem slunečního svitu ale současně takové, kde se nebudete teplota pohybovat nad 20°C a klesat pod 10°C. Bramboříku rozhodně neprospívá, pokud ho postavíte v blízkosti radiátoru. Naopak – bude se mu dařit na parapetu nebo v zimní zahradě.

 

Na zálivku si dejte obrovský pozor

Jako každá květina, vyžaduje i brambořík pravidelnou zálivku. Mnozí pěstitelé tvrdí, že právě vhodně prováděná zálivka je základem úspěchu při pěstování bramboříku. Brambořík vyžaduje pravidelnou, nikoliv však hodně vydatnou zálivku. Bramboříku se bude dařit nejlépe v neustále vlhkém substrátu. To zajistíte tak, že budete brambořík pravidelně zalévat – zalévejte do misky. Hlína v květináčku by měla být neustále mírně vlhká. Pokud bude mít brambořík vláhy nedostatek, začne rychle usychat, pokud nadmíru, může se objevit plíseň. Na to si tedy dojte dobrý pozor. Pro zálivku bramboříku je lepší měkká voda a pokud máte tu možnost, dopřejte mu vodu dešťovou. Aby brambořík vydržel krásný, měli byste ho také pravidelně přihnojovat.

 

Může vydržet velmi dlouho

Pokud se budete o brambořík dobře starat, je možné, že vám vydrží i několik sezón. Můžete to zkusit tak, že ve chvíli, kdy brambořík odkvete, očistíte jeho hlízu a zasadíte ji ven na zahradu nejlépe na pohostinné místo. Pokud to provedete dobře, budete moci brambořík na podzim opět vyjmout, zasadit do květináče a pěstovat doma.

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ