Zahrada

Jak pěstovat eukalyptus v bytě?

Eukalyptus, nebo též blahovičník, je skvělou rostlinou jak po stránce dekorační, tak praktické a nakonec i zdravotní. Eukalyptus hezky vypadá a jeho silice odrazují zejména komáry z místnosti, ve které se blahovičník pěstuje. Silice také podporují dobrou funkci dýchání.

Nejlepšími druhy pro pěstování v bytech a domácnostech jsou druhy Eukalyptus citriodora a Eukalyptus gunnii.

Stanoviště eukalyptu a zálivka

Eukalyptus nemá rád přímé sluneční záření, ale současně miluje co největší světlo. Podle toho tedy dobře vybírejte. Zcela ideálním místem je lokalita u francouzských oken, ovšem pozor na přímé slunce. Lokalitu, kam blahovičník umístíte, vybírejte i s ohledem na jeho vzrůst. Podle druhu se jeho velikost pohybuje od třiceti centimetrů až po jeden a půl metru!

vzrostlý Eukalyptus ve volné přírodě

Teploty preferuje o něco chladnější, ale nesnáší pokud teplota klesne pod osm stupňů. Eukalyptus patří mezi nemrazuvzdorné rostliny! Pokud máte možnost, tak umístěte Blahovičník během léta na zahradu nebo na balkón. Na místo, kde není přímé slunce, ale současně je dostatek světla.

Zálivka by měla být pravidelná, ovšem v zimním období respektujme klid rostliny. Je proto potřeba zalévání omezit.

Substrát a přesazování blahovičníku

Zemina by měla být alespoň částečně propustná. Proto by substrát vedle zeminy měl obsahovat i písek. Jedná se tedy o písčito – hlinitou půdu. Pokud potřebujete Eukalyptus přesadit, nejvhodnějším obdobím je jaro.

detail rozkvetlého eukalyptu

Jak již bylo řečeno, Eukalyptus můžete bez problémů pěstovat v paneláku, bytě i rodinném domě. Pokud máte zimní zahradu nebo zasklený balkón, zkuste rostlinu umístit tam. Ovšem je potřeba dát pozor na to, aby v něm byla v zimě dodržena výše doporučená minimální teplota. V létě a během teplých dní zase pozor na to, aby Eukalyptus nestál na přímém slunci!

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ