Zahrada

Jak pěstovat hvězdník

Květina mimořádné krásy, jejíž obří květy mají mnoho odstínů od bílé, žlutozelené, růžové, oranžové po červenou, včetně melírovaných. Intenzita nasládlé vůně je různá, nejvíce voní bílé odrůdy.

 

´Ice Queen´

 

 Během zimy a jara vykvétají z mohutných cibulí až neuvěřitelné květy. Většina pěstitelů tvrdí, že jim rozkvetl amarylis. Chyba lávky, nejde o amarylis čili zornici (Amarylis), ale o hvězdník (Hippeastrum). Název amarylis patří zcela jiné rostlině. Sami obchodníci však hvězdník jako amarylis často označují a tím podporují u spotřebitelů zažitý blud.

 

´Apple Bloosom´                                                    ´Ambiance´

 

Vědecký název Hippeastrum pochází z řečtiny a dal by se přeložit asi jako rytířská hvězda (hippeus = bojovník na koni, rytíř a astron = hvězda – podle kresby v květu).

 Hvězdník pochází z tropických a subtropických oblastí Ameriky. Do Evropy byly první cibule dovezeny v roce 1819. Z nich postupně vznikly současné hybridy. Díky holandské produkci cibulí se hvězdníky u nás běžně prodávají. Jsou dominantou interiéru, který navíc jemně provoní. Zkrášlí zimu a potěší hezkými květy. Prodávají se jako hrnkové rostliny, volné cibule i řezané.

 

´Aphrodite´                                                     ´Apricot Parfait´

 

 Doba květu záleží na tom, kdy vysadíme cibuli. Stvol nese dva až pět obřích květů. Květuschopná cibule by měla mít průměr aspoň 7-8 cm. Zvlášť velké cibule mohou vytvořit dva a vzácně i tři stvoly. Listy narůstají až v době, kdy je již rostlina v květu.

 

´Fairytale´                                                                ´Floris Hekker´

 

Rašící cibuli vysaďte do květináče většího jen asi o 3 cm než cibule. Nad povrchem zeminy musí vyčnívat přibližně z jedné třetiny až poloviny. Substrát použijte lehčí s přídavkem rašeliny a písku. Rostlinu během růstu nepřesazujte. Při správném pěstování léty cibule přirůstá, proto květináč jednou za dva tři roky vyměňte za větší. Po zasazení hvězdník dejte na světlé stanoviště při pokojové teplotě. Zalévat začněte, až se objeví špička prvního květního puku. Pravidelně přihnojujte plným hnojivem. V době květu je vhodnější rostlinu umístit na chladnější místo, aby neodkvetla příliš rychle. Po odkvětu zvadlé květy odstraňte, nenechte vytvořit plody. Později odstraňte stvol, ale listy se snažte udržet co nejdéle, aby rostlině umožnily doplnit spotřebované zásobní látky. V žádném případě neodřezávejte listy ještě zelené, připravili byste se o novou kvetoucí nádheru. Teprve až začnou žloutnout, přestaňte přihnojovat a postupně omezte zálivku. Úplné vysušení substrátu přiměje rostlinu k zatažení. Žluté a suché listy odřízněte, cibuli nechte v květináči, který umístěte na suché místo s teplotou okolo 15 °C. Odpočinek ukončete ve chvíli, když cibule začne opět rašit.

 

Rychlení hvězdníkových cibulí                                                                                         

Hvězdníky se rychlí od září do března. Cibuli vysaďte do propustného substrátu nebo zapusťte ze dvou třetin do oblázků či jen volně postavte do sklenice těsně nad hladinu vody.

Rychlení probíhá při pokojové teplotě. Zpočátku je vhodné růstový vrchol zatemnit papírovým kloboučkem. Zalévejte mírně, ale nenechte přeschnout. Výhonky vyraší za 4 až 6 týdnů. Poté mírně zvyšte zálivku. Když výhonky dorostou asi 10 cm, sejměte klobouček a postavte na světlé místo.

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ