Zahrada

Jak šetřit vodou

Pokud nastanou letní vedra a sucha jako letos, snadno se vyčerpají sudy s vodou, do kterých chytáte dešťovou vodu, a pak jste mnohdy nuceni používat vodu vodovodní, nemáte-li jiný zdroj. To u větší zahrady může lézt do peněz a pak je každá rada dobrá.

 

Takto může vypadat povrch půdy v době dlouhotrvajícího sucha i na záhonech. Lehce jej prokypřete.

 

Existuje několik způsobů, které mohou aspoň částečně pomoci. Pro zkušené pěstitele to jistě není nic nového:

-          Čerstvé výsevy a drobné sazeničky se můžete pokusit zastínit (třeba rákosovou rohoží) nebo zakrýt bílou netkanou textilií. Bílá netkaná textilie odráží sluneční paprsky a půda pod ní se tolik nepřehřívá a zároveň se sníží výpar.

-          Větší holá místa na záhonech mezi keři apod. namulčujte posečenou trávou, senem, slámou, štěpkou, kůrou nebo jiným vhodným organickým materiálem. Tím opět snížíte výpar z půdy.

 

Mulčování pod keři je dnes poměrně běžné. Mulčovat však můžete i třeba na zeleninovém záhoně. využijte posečenou trávu.

 

-          Lehkým okopáním rostlin přerušte půdní kapiláry, které odvádějí vodu z větších hloubek k povrchu. Okopání je vhodné udělat také po dešti, který povrch zhutní. Opět to vede k šetření vláhou. Pokud přijde déšť, voda se lépe zasákne a nebude stékat jinam.

 

Narušením půdních kapilár okopáním ušetříte spoustu cenné vláhy.

 

-          Donuťte rostliny dobře zakořenit. Po výsadbě rostlinu dobře zalejte a pak ji trochu potrapte suchem. Její kořeny prorostou do větších hloubek a nějaký ten přísušek je tolik nerozhází.

-          Zalévejte méně často, ale vydatně. To souvisí s předchozí radou. Takové to postříkání záhonů – co je mokré, to je zalité – poslouží především plevelům. Pokud takto zaléváte pravidelně, „nejlépe“ denně, vaše rostliny vytvoří nejvíce kořenů těsně pod povrchem půdy a běda, když jednou zapomenete. Povrch snadno proschne a rostliny začnou vadnout.

-          Zalévejte přímo k rostlinám, nikoliv celou plochu záhonu. Tím se voda dostane do větších hloubek a nepodpoříte zároveň plevele. Vodu lijte k rostlině a ne na rostlinu. Smáčením listů podporujete šíření některých houbových chorob.

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ