Zahrada

Jak správně skladovat zeminu pro květiny?

Níže si povíme, proč zeminu do truhlíků není vhodné skladovat „volně“ a jaká jsou 2 největší rizika pro zeminy a květiny mimo vegetační období. Pozor na 2 největší nepřítele zeminy:

Vlhkost

Zvýšená vlhkost vytváří ideální podmínky pro život různých plísní, které mohou rostlinám vážně uškodit. Zeminu vždy ukládejte do řádně vymyté a vyschlé nádoby. Zároveň tuto nádobu uchovávejte v suchém prostředí a dostatečně uzavřenou (tj. aby se vlhkost nedostala do nádoby).

Škůdci

Vyskytovat se mohou jak přímo v nádobě (např. dlouho používaná a nesprávně skladovaná nádoba), či v okolí nádoby. Ještě před tím, než začnete zeminu skladovat, nádobu řádně vypláchněte a vysušte. Následně ji skladujte perfektně uzavřenou tak, aby se k ní škůdci nedostali po celou dobu uskladnění. Velmi dobře vám v tomto směru poslouží plastové boxy, které mají i tu výhodu, že jsou nabízeny v různých velikostech/objemech. Můžete si tedy zvolit, jestli preferujete menší a lépe přenosné nádoby (které se na druhou stranu hůře plní) či větší a snadno naplnitelné nádoby (manipulace s nimi však vyžaduje vyšší fyzickou zdatnost).

Zeminu skladujte tam, kde vám bude nejméně překážet

Zeminu budete mít v nádobách uskladněnou po dobu několika měsíců, je tedy vhodné pečlivě zvážit, v které části Vašeho domu ji budete mít uskladněnou tak, aby vám co nejméně překážela. Jakákoliv manipulace s nádobami totiž představuje riziko jejich poškození či neúmyslného otevření. Zároveň, pokud je to možné, je vhodné nádoby skladovat na vyvýšeném podkladu, např. na paletě.

V případě, že zeminu skladujete v objemných nádobách, je vhodné tyto nádoby umístit v blízkosti místa, kde se zeminou budete pracovat (eliminujete tak námahu spojenou s vyprazdňováním nádob). Následně, i vyprázdněné nádoby skladujte tak, aby jim hrozilo co nejmenší riziko poškození či vystavení nadměrné vlhkosti či jiných nepříznivých vlivů, které zhoršují funkčnost materiálu, z nichž je box vyroben.

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ