Zahrada

Jaké zahradní lehátko vybrat a jak o něj pečovat

Ať už si potřebujete odpočinout po práci na zahradě, nebo na ni teprve sbíráte sílu, zahradní lehátka jsou nezbytným pomocníkem. Co všechno byste měli vědět, než si lehátko pořídíte? Rozhodující je nejen materiál, vzhled a pohodlí. Náročnost údržby a možnosti zazimování by měly být také jedním z rozhodujících faktorů.

Výběr lehátka podle materiálu

Kde se bude lehátko nacházet? I k tomu přihlédněte při výběru materiálu. Například u bazénů je přirozeně vyšší vlhkost, která se projeví i na údržbě.

 

  • Dřevěná zahradní lehátka sluší snad každé zahradě, přírodní materiál působí v zahradě harmonicky. Vhodnější je ale spíše do nepříliš vlhkého prostředí. Odolná jsou pak lehátka vyrobená z tropických dřevin, ty odolávají i vlhku a vysokým teplotám. O dřevo je ale potřeba pečovat. Dřevěná lehátka je nutné pravidelně ošetřovat oleji.
  • Plastová lehátka patří mezi oblíbené kousky především díky svojí příznivé ceně a snadné údržbě. Jsou lehká, takže nepatří mezi nejstabilnější, ale díky nízké hmotnosti se velmi dobře přenáší. Takže můžete bez potíží lehátko přenášet po zahradě a užívat si slunce či stínu podle libosti. Údržba je opravdu snadná, stačí otřít hadříkem.
  • Kovová zahradní lehátka se často vyrábí v kombinaci s textilní výplní. Rám lehátka může být z oceli, hliníku či různých slitin, vždy by ale měl mít antikorozní vrstvu, která ho ochrání před vlhkem. Přesto se nedoporučuje, aby se nechávala venku celoročně. Údržbu pak snadno provedete vlhkým hadříkem.
  • Ratanová lehátka mohou být vyrobena z přírodního, nebo z umělého ratanu. V obou případech působí velmi dekorativně. Velkou výhodou je jejich snadná údržba, stačí pouze otřít vlhkým hadříkem. A aby se na nich leželo co nejlépe, doporučujeme k nim pořídit polstrování. Výběr je čistě na vás.

Dřevěná zahradní lehátka na zahradě

Není lehátko jako lehátko

Kromě materiálu můžete přihlédnout i k tomu, co dané lehátko dokáže. A z čeho všeho lze vybírat?

 

 • Polohování: na lehátku budete odpočívat, ergonomický tvar, který zajistí pohodlí, je proto velmi důležitý. Polohování lehátka v zádové oblasti pomůže docílit ničím nerušeného odpočinku. Některá lehátka se dají polohovat i v oblasti nohou. Kdo by odolal.
 • Kolečka: chtěli byste s lehátkem častěji manipulovat, ale bojíte se, že bude moc těžké? Zahradní lehátko s kolečky je tím pravým pro vás.
 • Houpací lehátka: houpavý pohyb uklidňuje malé děti i dospělé, pokud si vyberete jedno z houpacích křesel, nebude se vám z něho chtít dolů. Houpací lehátka se dají zakoupit i ve variantě pro více osob.
 • Lehátka se stříškou: Pokud patříte mezi milovníky stínu a nechce se vám ho honit po zahradě, stříška nad lehátkem vám dopřeje chládek po celou dobu vaší relaxace.

Nezapomeňte lehátko zazimovat

Zazimování zahradních lehátek i veškerého dalšího zahradního nábytku výrazně prodlouží jeho životnost. Kam ho ale dát? Nejvhodnější místo k uskladnění se nachází v dobře větraných zahradních domcích či kůlnách. Lehátka budou chráněna před povětrnostními vlivy a nebudou muset čelit zvýšené vlhkosti, která se vyskytuje třeba ve sklepě.

Pokud nemáte jinou možnost, než lehátko dát do sklepa, pořiďte na něj speciální ochranný obal, který ho proti vlhkosti, a s ní spojenými plísněmi, ochrání. Nezapomeňte také lehátka před samotným zazimováním dobře očistit od prachu a jiných nečistot.

Rady připravila Lucka z Biano.cz, kde je největší nabídka zahradních lehátek na jednom místě.

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ