Zahrada

Jakou barvu mají letošní Vánoce?

Jestli jste vloni našli zalíbení v tradiční fialové barvě, která je původní církevní barvou adventu, nesmutněte, stále je v trendu. Jen se používá v jemných tónech, přechází až do růžových odstínů. Také se kombinují temnější odstíny se světlými.

dekorace se sobem

Typickou barvou letošního roku ve shodně s oděvní módou je modrá, ale využíváme zejména odstíny azurové a tyrkysové. Doprovází je stříbrná a smetanově bílá. V doplňkových materiálech k zelenému jehličí pokračuje trend různých chlupatých nití, vlny, plstě, které se používají jako ozdoba. Do vlněných nápletů se schovávají také vázičky a rychlené cibuloviny.

vánoční dekorace 

Trváte na zlaté? Podtrhněte její slavnostní ráz sytě červeným hvězdníkem, růží, ale můžete využít také bramboříky, azalky, kalanchoe nebo hrnkové begonie (Begonia elatior). Jestli chcete kontrast chladu a žáru, zkombinujete zlatou s čirým sklem a bílou květinou, zde jsou nádherné především orchideje. Stálou platnost má i tradiční kombinace zlatá – červená – zelená. Kromě jehličí zeleň zastupují také stálezelené keře, především cesmína a zimostráz – buxus, ale lze použít i třeba bobkovišeň a břečťan. Velmi zajímavé jsou větší dekorace ze jmelí, používá se zavěšené i položené ve věncích, svícnech nebo naaranžováno v nádobách.

vánoční dekorace

Pro příznivce severského designu je zde něžná kombinace režné a šedavých a hnědých tónů. Hojně se uplatní ozdoby ze dřeva a rukodělné šité ozdoby z potištěných látek, přírodní šišky a holé větévky, věnce z proutí. Z hraček mají výsostné postavení mezi dekoracemi medvědi a sáňky, z doplňků nebudou scházet různé koše a pletené truhly. Určitě najdete i mnoho spojnic mezi severským designem a našim tradičním folklórem.  Pak nezapomeňte přidat červené stužky nebo látkové ozdoby!

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ