Zahrada

Jarní Flora Olomouc – Smyslů plná zahrada

Letošní jarní etapa výstavy Flora rozehraje naše smysly. V hlavním pavilonu A bude přehlídka květů nejrozmanitějších tvarů, barev a vůní vytvořená pomocí aranží tisíců kusů narcisů, tulipánů, hyacintů a modřenců, ale také muškátů, petúnií a voskovek. Zahrada odpočinku, chutí a hudby bude doplněna vodními gejzíry, přehlídkou rododendronů, pokojových rostlin, masožravek, kaktusů a sukulentů, okrasných stromů a keřů. Celý prostor provoní další tisíce řezaných květin - lilií, kosatců, hledíků či frézií. Dlouhým květinovým tunelem se pak dostaneme až do exotické krajiny Mexika plné kaktusů i tamní kultury. V této části expozice připravené ve spolupráci s Velvyslanectvím Mexika nebude chybět ani typická mayská pyramida.Svaz květinářů a floristů ve spolupráci se Zahradnickou fakultou Mendelovy univerzity nabídne expozici České květiny s produkcí květin od našich pěstitelů. Návštěvníci uvidí balkonové rostliny a letničky sesazené do květináčů a truhlíků. Několikanásobný Mistr florista Jaromír Kokeš a absolutní vítězka Brněnské růže 2013 Karolína Flaschková budou průběžně předvádět sestavení a péči o truhlíky. Sesazené nádoby si budou moct návštěvníci koupit, nebo si nechat sesadit truhlík na přání, odborníci jim dokonce osází i vlastní přinesenou nádobu. Další inspiraci přinese floristická soutěž v aranžování květin na téma Jaro všemi smysly.  S ní úzce souvisí i další program věnovaný zrakově postiženým Neviditelná Olomouc.

Dále je připravena mezinárodní expozice masožravek, sukulentů, okrasných keřů, skalniček a vřesů. Společná expozice Českého zahrádkářského svazu zase představí širokou paletu jarních cibulovin. Své smysly budou moci návštěvníci prověřit na několika tematických zastaveních - naučí se rozeznávat zvuk zpěvných ptáků a dalších obyvatel našich zahrádek, ověří si rozdíl mezi vůní oregana a majoránky a na panelu zrakového vnímání si vyzkouší, jaké barevné kombinace by slušely květinovému záhonu. Interaktivní pásmo smyslů bude ukončeno pěkně zostra popisem a představením několika zvláště pálivých chilli papriček. V pavilonu C bude také bezplatná odborná poradna Českého zahrádkářského svazu. O dobrou náladu se postarají moravští vinaři za doprovodu cimbálové muziky. Uskuteční se i tradiční soutěž středních škol a učilišť v tematickém aranžování expozic.

Pavilon E se promění v unikátní výstavu bonsají; ve spolupráci s Bonsai museum Isabelia se zde představí projekt 100 borovic. Borovice pocházejí z různých míst Evropy, kde probíhala stavební činnost, a díky projektu se zachránily. Prostor pavilonu vyplní japonská zahrada s čajovnou, poradnou, ukázkami tvarování bonsají a jejich prodejem.

Volné plochy Smetanových sadů rozzáří nové výsadby cibulovin a letniček. Současně zde budou probíhat tradiční zahradnické trhy. Po dobu výstavy budou rovněž otevřeny sbírkové skleníky s exotickou květenou a také sousedící univerzitní botanická zahrada. Vstupenka z Flory platí také v botanické zahradě výstaviště Flora v Bezručových sadech. Pro chvíle oddechu je určen každodenní doprovodný program s vystoupením dechovek a folkovým festivalem Country Folk Flora na letní scéně u jezírka. Novinkou je premiérový ročník hudebního festivalu Základních uměleckých škol z Olomouckého kraje nazvaný Hudba v květech. Zbrusu nová je také páteční večerní prohlídka pavilonu A od 20 do 22 hodin.


Flora Olomouc 2015 bude otevřena denně od 9 do 18 hodin. Plné vstupné činí 120 Kč na místě a 100 Kč při online prodeji přes internet, důchodci a studenti zaplatí 80 Kč a děti od 6 do 15 let 30 Kč. Rodinné vstupné pro dvě dospělé osoby a jedno až čtyři děti je 210 Kč, děti do 10 let v doprovodu rodičů a návštěvníci s průkazem ZTP a ZTP/P mají vstup zdarma.

Na Floru do Olomouce vlakem

Oficiálním dopravcem jarní Flory jsou letos opět České dráhy. Pro všechny, kteří zamíří na nejkrásnější českou květinovou výstavu, připravily speciální nabídku VLAK+. Do Olomouce a zpět se tak návštěvníci Flory dostanou odkudkoliv z České republiky za polovinu jízdného. Při cestě do Olomouce cestující nárok na slevu prokazovat nijak nemusí, stačí, když o slevu na pokladně požádá. Při cestě zpět však musí při kontrole jízdních dokladů předložit jízdenku VLAK+ Flora označenou razítkem, které získá přímo na výstavišti v expozici Českých drah.

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ