Zahrada

Koupili jsme si plamének

Plaménky (Clematis) na zahradě porostou po řadu let, potřebují však pravidelný řez, který se liší v období a výšce podle druhů a odrůd. Pročtěte si pozorně etiketu na rostlině nebo se poraďte s odborníky při nákupu. Čerstvě vysazený plamének stříháme až následující jaro na výšku 25 cm od země. Rostlina se začně rozvětvovat a stává se plnější a kompaktnější.  Při správné kombinaci druhů a kultivarů kvetou plaménky postupně od dubna do října a jsou spolehlivým partnerem pro nejrozmanitější zahrady.

   

Jak a kam umístit plamének

Plaménky jsou nenáročné, potřebují však při výsadbě přistínit kořen. Zajistíme poblíž  paty rostliny výsadbu vhodných trvalek, nízkých jehličnanů nebo keříků.  Můžeme si vypomoct také kamenem nebo třeba starou střešní taškou, kterou částečně zaryjeme do půdy tak, aby stín dopadal na kořeny plaménku.  Zastínění kořenového krčku je zvlášť důležité při výsadbě do nádob.

Naopak celému stonku s listy, který se pne vzhůru  a květům dopřejeme hojnost světla a slunce.  Pouze v poledne mohou být částečně přistíněny. Nejlepší je jihovýchodní nebo jihozápadní expozice. Vyhovuje jim výživná hlubší propustná půda s obsahem vápníku, zjara přídavek kompostu nebo dobře zetlelého hnoje. Mladé rostliny na zimu zakrýváme u země např. chvojím nebo plstěnou rohoží.

 

Řez plaménku má svá specifika, reguluje správný růst a především hojnost květů.

Než začnete s úpravou plaménku (Clematis), musíte vědět, do které skupiny patří konkrétní rostlina. 

 

  1. Časně kvetoucí plaménky rozkvétají  již v květnu  např. Clematis alpina, C. macropetala a C. montana.  Mají malé květy a obvykle bohatě kvetou. Nestříháme je na jaře, připravily bychom se o květy. Okamžitě po odkvětu odstraníme všechny tenké výhonky. Odstřihneme výhonky poškozené a odumřelé – až k části, která vypadá zdravě.
  2. Odrůdy vyšlechtěné z druhu Clematis patens  s velkými květy stříháme záhy po odkvětu, aby měly čas vytvořit nové květuschopné výhony pro příští rok. Kvetou od konce května/června. 
  3. Opakovaně kvetoucí plaménky, kvetou často ve dvou vlnách a později než druhy první skupiny. Patří k nim druh C. lanuginosa a velkokvěté odrůdy např. ´Nelly Moser´, ´Barbara Jackman´, ´Lasurstern´, ´Crimson King´ a desítky dalších. Obvykle rozkvétají počátkem léta na starých výhoncích a později znovu na nových výhoncích. To jejich úpravu samozřejmě poněkud komplikuje. Na jaře odstraníme slabé, nezdravé nebo poškozené výhony a zbývající výhonky až po druhém odkvětu.
  4. Pozdě kvetoucí druhy (červenec až říjen) velkokvětých plaménků tzv. Jackmanii skupina tvoří květy na nových výhoncích. Zastřiháváme je na jaře, odstraníme „odkvetlé“ dřevo. Stříháme v době před rašením, ale kdy jsou už jasně viditelné nové pupeny. Každoročně je zakrátíme na výšku cca 60 cm od země.
  5.  Skupina plaménku Clematis viticella, C. tangutica, odrůdy ´Ernest Markham´, ´Lady Betty Balfour´, ´Ville dr Lyon´ vynikají bohatstvím drobnějších květů od července do září/října. Řežeme je časně z jara, dříve, než se probudí k novému růstu.

 

Zdravotní řez                                                                                                                                                      

Především velkokvěté plaménkymůže vážně poškodit mráz.  Větévky a výhonky zničené mrazem snadno začnou hnít a trpí pak celá rostlina. Takovéto rostliny je nutno vždy prořezat po odeznění zimy. Mnoho popínavých rostlin vypadá po zimě neduživě. Když je opět vytvarujeme, vyvážeme a pohnojíme, budou hezké po celou sezonu.    

 

 

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ