Zahrada

Krásnoplodka – keř, který nepřehlédnete

Krásnoplodka (Callicarpa) je středně vysoký opadavý keř, který poutá pozornost díky barvě svých plodů. Kvete sice nenápadně, ale během léta, kdy již pominul nápor jarních kvetoucích keřů.  Jeho nádhera plně vynikne až nyní, v době kdy opadnou listy a větvičky zůstanou obalené sytě vybarvenými plody. Zdobí zahradu dlouho do zimy. Korálkovité lesklé plody jsou nápadné díky neobvyklé fialové barvě. Vévodí podzimu společně se žlutými a nafialovělými listy.

Krásnoplodka pochází z Asie. V současné době však roste od Číny po Ameriku a od Austrálie po pacifické ostrovy. Její výška může být několik metrů, ale snadno ji udržíme v potřebné výšce řezem, který dobře snáší. Na podzim ke keřům přidejte kompost, a před zimou ještě nahrňte suché listí. Mladé rostliny chraňte navíc chvojím nebo textilií. Brzy zjara přidejte pomalu rozpustná plná hnojiva s vyrovnaným podílem dusíku, draslíku a fosforu. Pokud chcete krásnoplodku rozmnožit, odeberte během podzimu řízky a nechte zakořenit.  Výsadba je jistější na jaře, kdy má rostlina více času na zakořenění a aklimatizaci. Pro pěstování je vhodné světlé až polostinné, chráněné stanoviště. Na slunečném místě je třeba pravidelně doplňovat vláhy. Pokud ji vysadíme do stínu, nedočkáme se plodů, nebo násada bude slabá. Půda by měla být neutrální až vápnitá. Rozkvétá již v prvním roce na nových výhonech. Aby násada plodů byla zvláště bohatá, v létě keře přihnojte.

Krásnoplodky sice pocházejí z teplejších oblastí, nesnášejí však sucho a přílišná vedra. Pokud během zimy dojde k namrznutí, větve na jaře seřízněte až do zdravého dřeva. Zpravidla dobře obrazí. Každoroční řez není nezbytný, ale starší keře můžete v předjaří zmladit, pokud již nehrozí větší mrazy.

Aby došlo k dokonalému opylení, je vhodné vysadit pohromadě několik keřů do skupinky. Vzdálenost by měla být nejméně 1,5 m. Existují však i samosprašné odrůdy, například oblíbená fialová C. bodinierii var. giraldii ´Profusion´.

 Calicarpa krásnoplodka

Callicarpa bodinierii var. giraldii ´Profusion´C. bodinierii var. giraldii ´Profusion´

 

V zahradě přinášejí výrazný barevný akcent v době, kdy se stává zahrada fádní. Výrazně zbarvené plody přitahují pohledy hlavně po opadu listů. Pěkně kontrastují se světle hnědými větévkami.Krásnoplodka japonská (Callicarpa japonica) ´Heavy Berry´

 Callicarpa krásnoplodka

Krásnoplodka japonská (Callicarpa japonica) ´Heavy Berry´

 

Nejčastěji se pěstuje poměrně otužilá krásnoplodka Bodinierova (Callicarpa bodinieri). Krásnoplodka americká (Callicarpa americana) je pionýrskou rostlinou podobně jako naše kaliny. Choulostivější krásnoplodka japonská (C. japonica) ´Leucocarpa´ má plody bílé.  Callicarpa rubella má zase temně červené zbarvení.  Dále se pěstují krásnoplodka vidličnatá a širavánská. Pěkně vypadá i skupinka kombinovaná z keřů s různými plody. V zimě jsou plody vítanou potravou ptáků.

Callicarpa krásnoplodka

Krásnoplodka japonská (C. japonica)

 

Callicarpa krásnoplodka

 Krásnoplodka japonská (C. japonica) ´Leucocarpa´

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ