Zahrada

Líčidlo známé neznámé

Líčidlo (Phytolaca) je rostlina, která vypadá poměrně exoticky a pokud se někde objeví, bývá středem pozornosti a často se lidé ptají, co to je za rostlinu a zda nejsou její plody jedovaté. Několik dotazů jsme obdrželi i do naší mailové schránky. Proto jsme se rozhodli o této rostlině, respektive o tomto rodu, zmínit blíže.

Líčidlo

U nás se můžeme setkat se dvěma zástupci rodu líčidlo a to s líčidlem jedlým (Phytolaca esculenta) a líčidlem americkým (P. americana).

Oba druhy jsou vytrvalé a poměrně robustní rostliny. Líčidlo jedlé pochází z Asie, ale v Evropě poměrně zdomácněla. Místy se šíří sama nebo prostřednictvím ptáků, kteří se živí jejími plody. Líčidlo se sice u nás pěstovalo již v období první republiky, ale poměrně zřídka, takže mnohým zůstalo dodnes utajené. Dorůstat může přibližně do výšky 1,5 m. V zemi má silný dužnatý kořen, listy jsou eliptické, drobné bílé květy tvoří koncové hrozny. Po odkvětu se tvoří fialovočerné peckovice. První mráz nadzemní část spálí, ale podzemní přežívá.

Plody se dříve používaly na dobarvování šťáv, likérů, ovocných vín nebo cukrářských výrobků. Celá rostlina obsahuje saponiny, které jsou jedovaté, ale jejich množství je tak malé, že otrava nehrozí. Líčidlo je dnes především velmi nenáročná trvalka, kterou můžeme pěstovat jako zajímavou solitéru, v záhonu nebo nádobě. Pozor na její zplaňování!

Druhým zástupcem rodu je líčidlo americké. Tato rostlina obsahuje jedovatých saponinů již mnohem více, a proto ji považujeme za jedovatou. Od líčidla jedlého ho odlišíme například podle převislých květních hroznů a nebo podle plodů, které jsou hladké a nejsou rozdělené na jednotlivé segmenty, jako je tomu u líčidla jedlého – viz obrázky.

 líčidlo jedlélíčidlo americké

Líčidlo jedlé (vlevo) má květenství i plodenství vzpřímené a plody rozdelené na jednotlivé segmenty. Líčidlo americké má  plodenství převislé a plody nedělené.

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ