Zahrada

Modrá borovice podtrhne sváteční atmosféru

Každoroční dilema je zase tady; zvolíme na Vánoce uříznutý stromek nebo stromek v květináči? Samozřejmě pobyt ve vytopené místnosti, navíc v době, kdy je vegetační klid, běžným jehličnanům, přesazeným v květináči nijak nesvědčí. Některé dokonce ani návrat do venkovního prostředí nepřežijí. Letos se však objevuje zajímavá novinka, která částečně tento rébus řeší. Přichází nová borovice Pinus pinea ´Silver Crest´ zapěstovaná ve vegetačním kontejneru. Patří mezi pinie, typické borovice s širokou deštníkovitou korunou, které hojně rostou ve Středozemí. Nová odrůda však není tak mohutná a patří mezi jehličnany, které se výborně vyrovnají s růstem v nádobách i pobytem v interiéru. Zvláštností letošní novinky jsou namodrale vybarvené jehličky, u borovice velmi nezvyklý efekt. Přidejme ještě další dobrou vlastnost – v interiéru jehličí neopadává.  Modré zabarvení není trvalé, do třech let se postupně mění na typické tmavě zelené. Časem se podoba rozčepýřené borovičky bude měnit do typické kulovité, ale roste skutečně velmi velmi pomalu.

Pinii ´Silver Crest´ můžeme pěstovat také v zimních zahradách a na léto dát v nádobě do zahrady, nebo na balkon či terasu. Chceme-li ji později trvale pěstovat venku, není to problém v nižších a chráněných polohách, dobře snáší mráz až do cca 20 stupňů. Osvědčila se jako přenosná rostlina – v létě na zahradě, v zimě na chladné chodbě, v zádveří či hale.

Nároky má podobné jako další borovice. Vyhovuje ji slunečné místo a dokonce snese dílčí přísušek. Opět další vlastnost, kterou oceníme při pěstování v nádobách. V sezoně pak spolehlivě snáší i slunce na balkoně nebo terase. Potřebuje dobře propustnou půdu, například substrát pro jehličnany obohacený pískem nebo perlitem. Na dno nádoby dáme drenáž. Nikdy ji nenecháváme déle stát ve vodě, přemokřený substrát kořenům neprospívá.

Jistě zajímavě obohatí skupinky jehličnanů pěstovaných v nádobách. Dostupná je v síti Sdružení zahradnických center (www.szc.cz). Nyní je ale čas využít ji jako vánoční dekoraci nebo dárek. 

 

Foto: Zahradnictví Chládek

 

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ