Zahrada

Na co si dát pozor při výběru zahradního nábytku?

Zahradu a terasu často nazýváme zeleným obývákem. Rostliny jistě tvoří nádhernou kostru, ale záhy přemýšlíme také o doplňcích. Napadl vás nábytek nebo aspoň pohodlná židle? Sezení bývá nejčastějším přechodem mezi domem a zelenou plochou. Nezřídka stojí na terase a často tvoří také samostatnou část zahrady.  Že by sedací souprava patřila jen do obýváku? Kdepak, dokonce doplněna elegantním konferenčním stolkem zabydlí terasu nebo zahradu.

Záleží zcela na nás, zda zvolíme tradiční dřevo, nebo milujeme čistotu a eleganci kovu či kombinaci lesklého kovu a temného dřeva. Další variantou jsou vyplétané sestavy z přírodních nebo moderních umělých materiálů, které se snadno udržují a elegantní vzhled směle konkuruje tradičnímu pojetí. Máme-li hodně přátel a rádi připravujeme pohoštění, určitě oceníme vyšší zahradní stůl ve tvaru velkého oválu nebo klasický obdélník obklopený židlemi. Praktické jsou také skládací židle. Nebo dáváte přednost posezení u kávy? Pak zase oceníte menší kulatý stůl.

klasický dřevěný zahradní nábytek


U dřeva si ještě vybereme, zda preferujeme světlejší odstín nebo decentní tmavší mořidlo, které ale nezastře strukturu přírodního materiálu. Praktické sestavy zahradního nábytku   patří s mobilní zelení v nádobách k nejvyhledávanějším partnerům zahrad, teras a balkonů.

Přejeme si něco zajímavého, společenského i intimního zároveň? Bývá to zahradní lavice. Má mnohem osobitější ráz než posezení. Někdy je na výsluní, jindy ve stínu nebo přitulená mezi zelení. Ze správně umístěné lavičky vyzařuje zvláštní kouzlo, nebojme se říct až pohádkové. Proto by měla velmi citlivě doplňovat zahradní prostor, být jeho součástí i akcentem. Opravdu máme řadu možností a podob – může být masivní nebo vzdušná, nenápadná nebo starobylá. Dřevo proteplí prostor, příjemně se na něm sedí a bezesporu patří mezi favority. Toužíme-li ale po malém zátiší, sáhneme někdy raději po zahradním křesílku, s ním se zase lépe přesouváme.

ratanový zahradní nábytek


Možná teprve hledáme definitivní místo pro posezení. Klidně nejdřív vyzkoušejte tradiční deku, rychle nám napoví, jak se na daném místě cítíme. Něco nám schází? Nevadí, snadno ji přesuneme jinam. Možná již máme správný nábytek, ale ještě čekáme na definitivní povrch plochy. Barevná dekorační dřevěná štěpka výborně zajistí přechodnou povrchovou úpravu a rychle se s ní pracuje.

Kvalitní nábytek na zahradu a terasu vybíráme podle různých parametrů – vedle materiálu, vzhledu, praktičnosti, ceny (od úsporných variant po vysoce kvalitní sestavy pro náročnější) sem určitě řadíme odolnost a náročnost údržby.
Plast bývá jen dočasným řešením, oblíbené zahradní nábytky jsou nejčastěji z dřeva, kovu, hliníku a přírodního nebo umělého ratanu. Péči, kterou věnujeme výběru, ani výdaj z rozpočtu nás nebudou rmoutit, protože harmonická sestava nás bude trvale zvát k zasednutí.

velký zahradní stan

V  létě potřebujeme kromě paprsků také příjemný stín. Často toužíme také po zátiší odděleném od pohledů nebo klidném místě pro hry dětí. Míst na pergoly a altánky není mnoho, nemluvě o zahradní oslavě, kdy potřebujeme ještě náročněji naložit s prostorem. Určitě nám pomohou mobilní zahradní přístřešky, mohou být decentní menší, ale jistě  oceníme prostorné zahradní stany pro klidné sezení s nastavitelnou výškou 2 -2,5- 3 m nebo dokonce   party stan pro velkou společnost či cateringový stan, který poskytne potřebné zázemí dobrotám. Stany uchrání před nečekanou změnou počasí nebo poskytnou laskavý stín v prohřátých dnech, vždy zpříjemní posezení. Tradiční bílá barva není jedinou, nabízí se další možnosti, třeba vyzývavá červeň nebo decentní zelená, která neruší v přírodě.

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ