Zahrada

NEJEN GRILOVACÍ ROŠT DĚLÁ DOBRÝ ZAHRADNÍ KRB – ANEB CO SE JEŠTĚ HODÍ

Zahradní krb není jen zařízení, na kterém se griluje na roštu, ale s pomocí dalšího příslušenství se jeho možnosti násobí. Až vás ale po čase omrzí pouhé položení dobře prorostlé a naložené krkovice na grilovací rošt, zkuste začít objevovat, co všechno „obyčejný“ zahradní krb může ještě dokázat. Zjistíte, že existuje celá škála pokrmů i způsobů jejich přípravy, které na správně zvoleném zahradním krbu můžete vyzkoušet.

Grilování na jehle

S pomocí několika prvků příslušenství snadno ugrilujete kuře vcelku klasickým způsobem.

Krb s nosičem jehly, jehlou a motorem

Špízy již nemusíte jednotlivě klást na grilovací rošt a ručně je v (ne)pravidelných intervalech otáčet a hlídat, aby se nespálily. Namísto toho  můžeme využít jednoduché, ale velmi účelné zařízení, které bude pracovat za vás.

Grilovací souprava na ražniči

Vaření v kotlíku

Použitím dalších doplňků (otočný držák, nosič kotlíku a kotlík) rozšiřujete funkci krbu o možnost vaření v kotlíku – např. tradiční guláš. Kotlík by měl mít vhodnou povrchovou úpravu, např. smaltováním, či být celý vyroben z nerezového materiálu. Vhodný materiál a povrch zajistí snadnější čištění i odolnost proti žáru a případné korozi.

Kotlík v krbu

Grilovaní na přírodním kameni

Můžete zkusit vyměnit klasickou přípravu masa na grilovacím roštu roštu za grilovaní na přírodním kameni. To dodá vašemu kuchařskému umění zcela nový rozměr a grilovanému masu vrátí šťávu. Příprava masa na rozpáleném kameni témeř odstraňuje přepalování tuku odkapem do ohniště a přepalováním na roštu. Grilovací kámen může být žulový či z měkčího materiálu – mastku. Žula vyniká vyšší pevností a odolností proti otěru, mastek naproti tomu zase vynikajícími tepelnými vlastnostmi, především schopností vysoké tepelné akumulace.  V každém případě se jedná o přírodní kameny a tak rozpalování musí bý postupné, aby nedoško k popraskání.

Grilovací žulová deska v krbu

Odkládací místa, krbové nářadí  a další vychytávky

Ale existují i další a další doplňky. Potřebujete více odkládacího místa? Vybrat si můžete od dřevěné poličky až po masivní betonový stolek, který navíc bude ke krbu dokonale pasovat tvarem i barvou. Betonové stolky mají výhodu stejně vysoké odolnosti proti povětrnostním vlivům jako má krb, dřevěný stolek umožňuje použití třeba jen v případě nutnosti většího prostoru. Stolky dřevěné je vhodné před nepřízní počasí chránit přikrytím plachtou či uložením. Přídavné stolky betonové zůstavají celoročně sestaveny.

Boční stolky ke krbu z betonu a ze dřeva

Krbové nářadí je praktickým doplňkem, který usnadňuje usměrňování ohně v ohništi pohrabáčem nebo kleštěmi, přikládání dřevěného uhlí s pomocí lopatky vhodné velikosti, a nakonec, po zchladnutí i čištění topeniště zahradního krbu košťátkem od popele a smetání popele do popelníku.

Háčky s nářadím ke krbu

Možnosti douzování a pečení

Za doplněk či příslušenství zahradních krbů se dá jistě také považovat možnost rozšíření funkcí krbové střechy o douzování a krbu, jako celku, o pečení v uzavřeném topeništi s teplotou vnitřního prostoru hlídanou teploměrem. Tyto udírny zahradních krbů mohou mít další drobné doplňky jako např. háčky na zavěšení uzenin, roštík, který zabrání propadnutí z komína do topeniště, teploměr, dvířka na zakrytí topeniště a další.

 Příklad využití krbu k pečení

Rozhodně je již při výběru zahradního krbu vhodné se zajímat i o možné další příslušenství a také samozřejmě o to, co všechno je již v základním vybavení. Základní vybavení by mělo obsahovat minimálně vše nutné k grilování na roštu (běžný grilovací rošt s dřevěnými držadly) a všechny díly nutné pro běžný a bezpečný chod krbu (např. vyjímatelný popelník, zábranu proti vypadávání žhavých uhlíků atd.). Zároveň se také dobré se ptát, jaká je možnost výrobce či prodejce i po letech dodat jakýkoliv náhradní díl.

Zkrátka, nabídka doplňků je opravdu pestrá, stačí si jen vybrat zahradní krb, který takové možnosti rozšíření nabízí a čas strávený s přáteli při zahradním grilovaní se stane ještě příjemnějším.

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ