Zahrada

Nejvyšší čas na postřik broskvoně

Broskvoně na zahrádce měly vloni výrazně zkadeřené listy a dokonce záhy opadávaly? Příčinou je houbové onemocnění kadeřavost broskvoně (Taphrina deformans). Napadá především listy, méně často také letorosty, výjimečně i květy a plody. Na listech se nejdřív začnou tvořit světle zelené až purpurově červené puchýře a listy zkadeřaví. Choroba dokáže zbavit strom předčasně listů, opadávají i mladé plody, vázne zásobení živinami a posléze se může snižovat i mrazuodolnost stromu. Prozíravý zahrádkář ošetřil stromy poprvé již v listopadu (nejlépe hned po opadu listů). Skryté stadium choroby přezimuje na povrchu stromů, zejména v korunách, v malé míře i za šupinami pupenů. Dál se šíří hned  v předjaří, v únoru až počátkem března. Infikovány mohou být pouze mladé nerozvinuté listy! Takže kdo nestihne postřik nyní, už rozvoji choroby nezabrání. Pro nástup nákazy postačí teplota 3 °C. Na jaře dochází velmi záhy k infekci mladých rašících lístků (do 1-1,5 cm). Nyní je právě čas udělat postřik další, tím spíš, jestli jsme na podzim neošetřovali. Na jaře hrajeme o čas – musí se zasáhnout v době, kdy se teprve začnou nalévat vrcholové pupeny (v tomto čase také kvetou lísky).  Strom musíme postříkat celý a vydatně, tak, aby postřik po větvích i větévkách stékal.  Tradičně se na kadeřavost požívají měďnaté fungicidy, mají vysokou účinnost. Vyplatí se přípravky střídat. Zjara se nesmíme omezit na postřik jediný, ošetření opakujeme za 2-3 týdny, zejména za chladného a deštivého počasí. Naposledy stříkáme těsně před květem. Intervaly se stanovují podle použitého přípravku a průběhu počasí (přečtěte si návod).

Na kadeřavost listů broskvoně se používají následující přípravky:

CHAMPION 50 WP/  0,6 % roztok (60 g/10 l vody), současně působí i proti další chorobám – bakteriální infekci dřevních částí a houbovým nemocem větévek.

KOCIDE 2000/  0, 35% roztok (35 g/10 l)

KUPRIKOL 50 / 0,6 % roztok (60 g/10 l vody)

Ošetřuje se při nalévání pupenů, nejpozději na počátku rašení, když se začínají otevírat terminální pupeny. Počítá se 10 l postřikové kapaliny na 100 m2. Do postřikové kapaliny přidáváme smáčedlo, aby postřik dobře přilnul. Bez smáčedla rychle sjede po větvích a ulpí z něj jen část.

Postřik za vegetace, když už vidíme poškozené listy, chorobu neléčí!

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ