Zahrada

Nenechte rostliny hladovět

Hnojení rostlin se postupně stalo samozřejmostí a máme k dispozici opravdu širokou škálu různých výrobků. Od letošního jara se navíc ještě přidávají elixíry pro orchideje, muškáty a univerzální použití.

 

Co ukrývá elixír?

V podstatě se jedná o malý plastový aplikátor, který bychom při zjednodušení mohli nazvat i tyčinkou. Na rozdíl od klasických pevných tyčinkových hnojiv obsahuje uvnitř průhledného plastového obalu tekutý roztok. Na první pohled vidíme různé barvy, které nám napoví, na jaké rostliny se daný přípravek hodí. Ćervený je na muškáty a další balkonovky, růžový na orchideje  a zelený univerzál použijeme pro pokojovky a ostatní  rostliny na balkonech. V aplikátoru může být jedna tekutina nebo dokonce dvě. V případě Elixíru Duo se jedná o kombinaci hnojiva s výtažkem obsahujícím organické huminové látky. Zajišťuje regeneraci rostlinám, které jsou ve špatné kondici. 

 

Rostlinám slouží bez nás

Použije se velmi snadno – prostě ulomíme nebo odstřihneme v místě naznačení spodní konec aplikátoru a zapíchneme jej ke kořenům blízko k rostlině. Jestli jste udělali zlom větší, raději nejdříve ucpěte konec prstem a uvolněte až bezprostředně při zapichování, abyste si hnojivem nepokapali okolí. Jeden hnojivý elixír (35 ml) vyživí rostlinu počas celého měsíce. Příjemně bezstarostné, že?

 

Krásné orchideje plné života

Určitě jej hned nyní uvítáte pro kvetoucí orchideje, kde podpoří násadu květů i rozvíjení poupat. Máte-li naopak orchidej, která dlouho nekvete a tzv. stojí, použijte dvousložkový přípravek - Elixír Duo pro orchideje. Hodí se pro širokou paletu rozmanitých orchidejí, především ale pro rostliny s některými problémy – pomalým růstem, slabým kvetením, zaschlými kořeny či po přesazení. Ovšem lze jej použít i pro rostliny v dobré kondici jako prevenci. Růžová složka zajišťuje pravidelnou výživu nezbytnou pro růst a kvetení. Hnědá regenerační složka eliminuje stres, srovnává výkyvy způsobené nepravidelnou péči a navrací rovnováhu. Orchideje opět získají vitalitu a mají zdravé a dobře vybarvené listy i květy.  Obě látky se nachází v samostatných přihrádkách, takže si lépe zachovají své cenné  vlastnosti. Ke smíchání dochází až v substrátu, odkud je rostliny snadno přijímají.

Kůrový substrát není zemina

U orchidejí, na rozdíl od dalších substrátů, pamatujte na specifika vzdušného kůrového substrátu (bez půdní složky)  a osvědčený způsob zálivky. Když budete orchideu v tradičních týdenních intervalech namáčet do vody, nedávejte vodu k nasáknutí až do úrovně elixíru, nechejte ji jen v dolní části květináče. Jinak dle pravidla spojených nádob dojde k rychlejšímu vyprazdňování roztoku z aplikátoru. Případně před  závlahou aplikátor upatrně vyjměte, nachvilku odložte otevřeným koncem nahoru a až se orchidea napije, zase jej vložte do substrátu. Nevyplavíte si zbytečně živiny.

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ