Zahrada

Nenechte se napálit

Snad přichází konečně jaro a můžeme vyrazit do zahrádek a také na výstavy a veletrhy věnované zahrádkám a zahrádkaření. Z každé takové akce si řada z nás odnáší nejrůznější nářadí, pomůcky a hlavně osiva, cibulky a rostliny. Výstava však není specializovaný obchod s pevnou adresou a tak se mezi solidními prodejci objeví i mnoho takových, co vám prodají cokoliv, jen aby vydělali. Jednou to budou rostliny, příště třeba ponožky. Pozor tedy, co nakupujete a za kolik. Dovolíme si malou sondu dle našich zkušeností z výstav minulých let. Pokud nějakou takovou nehoráznost do očí bijící objevíte, napište nám o tom.

 

Mnoho rostlin, které u nás přezimují jen sporadicky, za zvláštních opatření, anebo nepřezimují, se vydává za spolehlivé trvalky. Vidíme to na výstavách každoročně.

Jistě všichni znáte mučenku (Passiflora), což pak byste ji koupili jako trvalku do zahrady? Přesto se takto v minulých letech prodávala a mnozí naletěli. Mučenky jsou nádherné liány, ale naše zimy nesnesou.

 

 

Obdobné to je s kaméliemi, které se také místy prodávají jako spolehlivě přezimující dřeviny. I kamélie potřebuje pro přezimování zvláštní režim a byli byste zklamaní.

 

 

Nepravd nezůstává ušetřena ani levandule v druzích. Levandule obecně vyžadují slunné místo, lehkou propustnou půdu a nesnášejí zimní vlhkost. Proto je nutná dobrá drenáž. Zatímco levandule lékařská nebo též levandule úzkolistá (Lavandula angustifolia) nám na vhodném stanovišti bude dělat radost řadu let, levandule hlávkovitá, smilovitá nebo též nazývaná francouzská (Lavandula stoechas) je citlivější a její přezimování tak jisté není, i když v mírnějších zimách u nás přezimovat může. Dlouhodobější teploty pod -8 °C ji již poškozují. Zpravidla v dalších letech už nemá pěkný tvar a naše zimy jsou na ní znát. Vhodnější a jistější je přezimování v bezmrazé, světlé místnosti s minimální zálivkou.

 

 

Mnozí z nás mají v oblibě vřesovcovité rostliny a budují si vřesovišťátka, rašeliniště apod. Vřesovce jsou krásné a vděčné drobné keříčky, nenechte si ale vnutit velmi atraktivně kvetoucí vřesovce stromovité (Erica arborescens), vřesovec jemný (Erica gracilis) nebo další exotické druhy, které pocházejí zpravidla z oblastí v jižní Africe a u nás nepřezimují. Byla by to celkem drahá letnička.

 

Vřesy jsou u nás doma a tak se nákupu nemusíme bát. Existuje druh jediný (Calluna vulgaris). Šlechtitelé získali velmi pěkný sortiment kultivarů, které se liší vzrůstem, tvarem rostliny, barvou drobných listů a samozřejmě i květů. Korunu tomu opět dali někteří podnikavci, kterým to bylo málo, a museli přijít s nějakou novinkou. A tak se na stáncích objevily rostliny zářivě žluté, modré, červené, kanárkově zelené, fialové a tak dále. Nic proti gustu, jen počítejte, že se jedná o módní výstřelek pro okamžité použití, nikoliv pro trvalé pěstování. Rostlina je barvením poněkud oslabená a její další existence je nejistá.

 

Malá ukázka pestrosti kultivarů vřesů

 

Modrá není vždycky dobrá.                              Pozor na hity každé sezóny! Tohle šlágr nebude.

 

Hitově omodralý je i květináč.

 

Do vřesovcovitých patří také pernécie hrotitá (Pernettia mucronata). Je to atraktivní keřík ozdobený bílými, růžovými nebo nachovými plody. Keříky jsou vhodné do nádob a k přezimování v chladné, místnosti. Venku namrzají a chřadnou.

 

 

Lobelky jsou oblíbené bohatě kvetoucí letničky, které často pěstujeme v mísách a truhlících. Kromě těchto letničkových se u nás před lety objevila i vzpřímeně rostoucí lobelka nádherná (Lobelia speciosa). Bývá prodávána jako trvalka a díky jejím zářivým květům mívají prodejci úspěch. Může se stát, že vám i přezimuje, ale postupně se její stav bude zhoršovat a třetím rokem už to ozdoba nebude. Poslední zimy, kdy se střídá teplejší období s holomrazy, těmto citlivějším rostlinám příliš nepřeje.

 

 

Další poměrně početnou skupinou jsou „dřevité rozrazily“, tedy Hebe. I zde pozor, existuje celá škála druhů a kultivarů. Jsou mezi nimi spolehlivě přezimující i velmi citlivé „letničky“.

 

 Venkovní na jednu sezonu? Trochu drahá letnička.

 

Jak se vyvarovat zklamání

- Kupujte u spolehlivých prodejců.

- Nedejte na okamžité rozhodnutí, se kterým prodejci tak trochu počítají.

 - Znáte podmínky, jaké rostlina, kterou kupujete, potřebuje a dokážete je zajistit?

- Promyslete si předem, zda na rostlinu máte vhodné místo. 

- Zajímejte se o správný název rostliny a kultivaru, abyste eventuálně, pokud rostlinu musíte nutně mít, mohli dohledat v literatuře podrobné informace o pěstování.

- Vyberte si silnou kvalitní rostlinu a prohlédněte si, zda má v pořádku kořenový bal, zda není napadena nějakými škůdci atd.

 

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ