Zahrada

Není podzimní hnojivo jen obchodní trik?

Možná jste si všimli, že některá hnojiva navzdory názvu nejsou žádnou novinkou. Podzimní hnojení má však svá pravidla, rozhoduje o kvalitě přezimování a jarní kondici dřevin, trávníku i trvalek.

 S příchodem podzimu se postupně mění životní pochody v rostlině. Zastavuje se intenzivní růst, ale v rostlině nepozorovaně pokračuje vyzrávání pletiv a nových výhonů, zatahují se a dřevnatí, aby odolaly zimním podmínkám. Také stébla v trávníku musí být pevná. Právě na toto vyzrání potřebují rostliny jiné živiny, než na jaře a v létě.

Všechny starší příručky doporučovaly ukončit hnojení růží, keřů a živých plotů v polovině srpna. Důvod byl jasný – kdybychom nadále dopřávali dřevinám vyšší dávky dusíku, nebo použili k čerstvě vysazenému živému plotu hnojivo typu start, nepřetržitě by se vytvářely nové přírůstky, které by pak mráz rychle zničil. Současně by větévky nebyly dostatečně pevné, vyzrálé, v rostlině by bylo velké množství vody. U všech uvedených příkladů hrozí špatné přezimování. Nejčastěji se chybuje při hnojení trávníků.Při bohatých dávkách dusíku je sice sytě zelený a hustý, alestébla jsou jemnáa v zimě dochází k tzv. vyležení.

Pro snadnější orientaci laiků máme dnes k dispozici hotové směsi vhodných hnojiv označené jako podzimní. Reagují na nezbytné sezonní nároky rostlin a připravují je na mrazivé období.  Podzimní hnojiva dodávají rostlinám soubor živin ve vyváženém poměru. Důležitý je zejména vysoký obsah draslíku a hořčíku. Draslík podporuje vyzrávání a pevnost větví a stébel, zahušťuje rostlinné šťávy pomáhá rostlině spolehlivě přezimovat, zvyšuje její odolnost a chrání ji také před houbovými chorobami.

Pro kvalitu jehličnanů a stálezelených dřevin má význam horčík, kromě zpevnění brání také žloutnutí. Obsah dusíku je u podzimních hnojiv výrazně snížen (u některých přípravků dusík ani není) a podle obsahu dusíku je uzpůsobena i dávka fosforu. Často hnojiva obsahují ještě mikroprvky, zejména síru a železo, dále mangan, měď, bór,molybden či zinek, které jsou součástí ucelené výživy.    

Podzimní hnojiva se aplikují od poloviny až konce srpna do podzimu, někdy až do hlubkého podzimu, kdy nastupují mrazy.  Mohou se znova použít i v předjaří k prvnímu přihnojení. Způsob aplikace záleží na jednotlivém přípravku – tekutá a krystalická se nejdřív smíchají s potřebným množstvím vody dle návodu anebo mají podobu granulek, které se po aplikaci zavlaží, aby se účinné látky rychle vstřebaly. Hnojí se ke kořenům.

Na místech pokrytých mulčem  dodáme hnojiva pod vrstvu mulče, aby jej mohly rostliny využít. Přečteme si dobře dávkování, nepřehnojujeme. Můžeme ale podle vývoje počasí hnojit opakovaně, až 3krát. Tato hnojiva pomohou k rychlejšímu vyzrávání dřeva, zpevní buňky nových přírůstků, omezují žloutnutí a následné hnědnutí neopadavých listů a jehličí. Podzimní hnojiva jsou univerzální anebo speciální  pro jednotlivé skupiny rostlin (trávník, dřeviny, jehličnany). Dáváme je k okrasným dřevinám včetně růží, na trávník, k jahodám a ovocným stromům, prospějou levanduli, dřevnatějícím bylinkám, fuchsiím i k rostlinám v nádobách, pro které je přezimování ještě náročnější.

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ