Zahrada

Nepřehlédnutelná hlohyně

Mezi keři se zářícími podzimními plody vyniká hlohyně šarlátová (Pyracantha coccinea). Okrasný keř bohatě zdobí kulaté plody v různých odstínech červené, oranžové a žluté barvy. Dorůstá do 2-3 m, temně zelené drobné lesklé lístky neopadávají a větévky má trnité. Kromě jasných podzimních plodů je půvabná i na jaře, kdy bíle kvete.

Hlohyně není vybíravá

Roste na slunci i v přistínění a oceníme, že dobře snáší sucho. Prospívá také v městském prostředí. Nepatří do půd jílovitých, nepropustných a mokrých, vyhovují ji půdy s obsahem vápníku. Není náročná na péči. Od středních poloh ji raději vysazujeme na chráněná místa a nepatří do mrazových kotlin. Když ji případně sežehne mráz, nepropadejte skepsi, někdy zasáhne jen listy, při silnějším namrznutí ji částečně sestřihněte a vyčkejte, znova obrazí.

Nechte plody vyniknout

Samozřejmě hlohyně bude krásnou solitérou, pro výsadbu se vyplatí zvolit některé frekventované místo nebo výhled. Častěji se ale vysazuje do nižších stěn a stříhaných i volně rostoucích živých plotů. Díky trnitým větvičkám záhy vytvoří nepropustnou hradbu.V plotech se dobře kombinuje s řadou dalších opadových i neopadavých keřů a hezky ozvláštní i jehličnany, zejména ji sluší společnost tisů. Ptáčkům nabízí laskavou náruč dvakrát – na sklonku sezony a v zimě skýtají plody žádanou potravu a současně nabízí úkryt a prostor pro hnízdění, který odradí každý kočičí kožich. Krásně také vynikne vedená při zdi na treláži, dokonce dokáže vytvořit i loubí, kde nahradí popínavky. Na konstrukcích ale vyžaduje pečlivý řez. Půvabný doprovod dostane ve společnosti jehličnanů a podzimních trvalek. Především koncem vegetace a v zimě oživuje rozměrnější skalky a vřesoviště, poroste i vě větších nádobách.

Vyberte si vhodnou rostlinu

Stále ještě stihneme hlohyni do zahrady vysadit, nejčastěji se prodávají různě velké rostliny v kontejnerech. V zimě nebuďte překvapeni, lístky některých kultivarů se zbarvují do purpurova. Nádhernou hlohyni ale nedávejte na místa, kde si hrají děti nebo se procházejí staří lidé, trny má dlouhé a pevné. Na práci kolem keře si vezměte silné pracovní rukavice. Hlohyně mohou některé roky trpět houbovými chorobami – černí na listech a strupovitostí plodů. Vybírejte si proto z osvědčených odolných odrůd:

 

  • Saphyr Orange a Orange Glow, sytě oranžová
  • Navaho, jasně oranžová
  • Mohave, vyhledávaná oranžovo-červená
  • Saphyr Rouge, červená
  • Ventoux Red, zářivě červená
  • Golden Charmer, zlatožlutá

Protože žlutých odrůd je méně, využívá se ještě tradiční jasně žlutá Solei d´Or.

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ