Zahrada

Nová rajčátka

Rajčata patří k nejoblíbenější zelenině na českých zahrádkách. Ještě nedávno se pěstovaly pouze ty červené a kulaté o hmotnosti kolem 100 gramů. Dnes najdete rajčata bifteková, papriková, třešňová i datlová. Rozšířila se i paleta barev – kromě červených můžete pěstovat rajčata žlutá, oranžová či hnědá. Dokonce ani zelená nebo černá barva již není pro tuto plodinu tabu. Co se ale stává u „zahrádkářských odrůd“ požadavkem číslo jedna, je chuť. Ta pravá rajčatová – s vyváženým poměrem cukrů a kyselin, s typickou rajčatovou vůní.

 

Někdo rád rajčata klasická – kulatá a červená. Jiný přišel na chuť těm biftekovým. Těžko byste ale hledali toho, kdo krčí nosem nad rajčátky třešňovými. Jsou akorát k zakousnutí, šťavnatá a chutná. Představíme vám tři z nich.

 

Novinka SWEET APERITIF je na pohled klasické třešňové rajče. Indeterminantní rostlina nese bohatě větvené trsy plodů o standardní hmotnosti 8–10 gramů. To, co si labužníci na této odrůdě cení nejvíce, ale objevíte, až když si dáte plod do pusy – SWEET APERITIF je skutečně sladký. A když píšeme sladký, myslíme SLADKÝ. Ne nadarmo má odrůda toto slovo již ve svém názvu.  Plnou a sladkou chuť, kterou občas najdete u plodů jiných odrůd, když plně vyzrají na letním sluníčku, máte u SWEET APERITIFU ve standardní nabídce. Některé odrůdy třešňových rajčat mají až nepříjemně tuhou slupku, SWEET APERITIF má ale konzistenci dužniny optimální, příjemnou při nakousnutí. Když jej ochutnají děti, neskončí u jednoho plodu. Za chvíli je miska prázdná.

 

BLACK OPAAL je ze stejné šlechtitelské dílny jako předchozí odrůda. Plod je rovněž třešňovitý, šťavnatý, mírně nakyslý. Jeho barva je ale tmavší – fialově hnědá. Odrůda je velice úrodná, vyniká větvenými hrozny květů a plodů.

A jestli hledáte třetí barvu do krásné letní mísy, vyzkoušejte odrůdu ROSELLA. Rodná sestra dvou předchozích odrůd je narůžovělá a v chuti za svými bratry nezaostává. Vyniká vysokou násadou a silně větvenými hrozny plodů, kdy na jednom vijanu najdete i 30 plodů.

 

Aby se letní salátová mísa ještě více barevně rozrůznila, vyzkoušejte odrůdu SNOW BERRY. Je to asi nejbělejší třešňové rajče ve světovém sortimentu. Není žluté, je bílé, bělavé… Je o málo větší než předchozí odrůdy, ale právě svou bílou barvou jim dá vyniknout.

 

Nejenom osivo uvedených odrůd nabízí internetový obchod

Dobrá semena.

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ