Zahrada

Orchidej Miltonia

Miltonie pochází převážně z Brazílie, rostě v teplých a vlhkých lesích. Řadíme ji mezi epifytní orchideje (uchycené na větvích a v korunách stromů), potřebuje tedy lehký vzdušný substrát, používá se komerční kůrový. Dobře rostě také přichycená na kůře nebo v laťkových košíčcích. Má výrazný hvězdicovitý květ a četné křížence, mnohé připomínají macešky. Květy mohou dokonce vonět.  Vykvétá brzy zjara a nakvétá postupně ve dvou řadách. Patří mezi choulostivé orchideje, výborně se bude cítit v dobře vytopeném bytě s teplotou 20 – 25 °C. Teplota ani v zimě nemá klesnout pod 20 °C.  Rosení listů jí nesvědčí, způsobuje skvrny, prospívá ji však  mlžení okolí. Také se rostliny staví do misek s vodou vyplněných keramzitem, drobným štěrkem nebo zeolitovou směsí.  Drť zabrání styku kořenů s vodou, ale zajistí potřebnou vlhkost v okolí. Zejména v suchém prostředí ji napadá sviluška chmelová, červci a také mšice.

Miltonia

V létě ji prospívá pobyt venku na přistíněném místě, chráněném před deštěm, ale s dostatečnou vzdušnou vlhkostí. Podle potřeby tedy v teplých dnech skrápíme okolní. Hojně zaléváme a často hnojíme, s každou třetí zálivkou. V zimě potřebuje hodně světlé místo, nikoliv slunce.  Na nadbytek světla reaguje červenáním listů.

Miltonia

Stonek po odkvětu odstřihneme teprve, když je zcela suchý. Rostliny mají pahlízy, dají se tedy dělit. Rozsazujeme a dělíme je až poté,  když rostlina doslova vytéká z nádoby,  bývá to po 3-4 letech. Miltonie přesazujeme pouze na jaře.

Miltonia

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ