Zahrada

Otazníky kolem hnojení pokojovek

V únoru konečně přibývá světlo, které pokojovým rostlinám výrazně scházelo. Zejména sukulentům, pro které je důležitější jak voda. Častou otázkou bývá hnojení. Už přihnojovat, anebo ještě počkat?

 

Připravte si hnojivo

Rostliny, které jsou v teplých bytech a normálně je zaléváme, postupně výživu přivítají. Však u mnohých již zeleň bledne, některé dokonce ztrácejí listy. S prodlužováním dnů se rostliny začínají připravovat na novou vegetaci a u pokojovek můžeme pozvolna začít přihnojovat. V únoru ještě nedávejte plnou koncentraci hnojiva, napusťte dvojnásobek vody, než uvádí návod u konkrétního druhu hnojiva. Pokojovky okrasné listem nehnojte každý týden, interval mezi hnojením nechejte na počátku měsíce tři týdny, po polovině února dva. 

 
 

Široká paleta přípravků

Vyberte si hnojivo podle typu pěstovaných rostlin (okrasné listem, africké fialky, palmy a zelené rostliny, citrusy atd.). Kvalitní přípravek obsahuje kromě základních živin dusík N-fosfot P-draslík K také celou řadu minerálů (železo Fe, hořčík Mg, mangan Mn, měď Cu, bór B, zinek Zn). Důležitý je obsah a vyvážený poměr živin, zda preferujete formu krystalickou, tekutou nebo gel není důležité. Tekutá hnojiva a gely před použitm rádně protřepte!  Lenoši milují tyčinky, tam ale nemůžete regulovat dávku živin a rostliny s tyčinkami by měly mít pravidelnou zálivku, aby nedocházelo ke skokovitému vyplavování živin. Používáte postupně rozpustná granulovaná hnojiva?  Zapravte je do substrátu až v březnu. Mezitím můžete lehce přihnojit v zálivce.

Jaké hnojivo zvolit?

Máte-li směs různých rostlin, využijete univerzální hnojivo, nedávejte jej ale k azalkám, kaméliím, narychlené hortenzii, orchidejím ani k bylinkám).  Pro tyto rostliny použijte speciální druhy hnojiv. Určitě  zatím nehnojte ani sukulenty a kaktusy, počkejte na březen. Rostliny, které potřebují i nyní dostatek živin jsou kvetoucí, mohou se hnojit jednou za týden,  dopřejte jim hnojivo v plné koncentraci aspoň ve dvoutýdenních intervalech. Podpoříte kvetení i násadu a rozvinutí poupat.

 Výživa pro kyselomilné rostliny

Azalky, kamélie, bramboříky a narychlené kvetoucí hortenzie, které se posléze začnou objevovat, potřebují uchovat kyselý substrát. Vyberte pro ně hnojivo, které neobsahuje vápník a opatrní budeme také se solemi hořčíku. Nejjednodušší je použít některé z hnojiv určené pro azalky a rododendrony, nic nezkazíte ani hnojivem na borůvky. Máte-li doma rychlenou hortenzii, můžete použít stejné hnojivo anebo přímo hnojivo pro hortenzie. Speciální hnojiva pro podporu barvy květů potřebují modré hortenzie.  Kvete vám v chodbě či zádveří vřesovec (Erica)? Také on potřebuje hnojivo pro kyselomilné rostliny.

Nikdy nehnojte přeschlé rostliny. Nejdřív je zalijte, nechte postupně substrát nasáknout vodou. Hnojte až po několika dnech, když se srovná  příjem vody.

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ