Zahrada

Pěstování orchidejí v domácích podmínkách

Každá žena miluje nádherné květiny. Mezi nejvíce atraktivní patří orchideje. Ty samozřejmě můžete darovat jako řezané květiny, ovšem mnohem krásnější je pěstování orchidejí v bytě. Bydlení je díky těmto nádherným květinám příjemnější a prostředí domova je pozitivněji naladěné. Vzhledem k tomu, že většina orchidejí pochází z tropických zemí, je potřeba dát orchidejím v bytě dostatečnou a odbornou péči.

 

Umístění orchidejí a pokojová teplota

Navzdory očekávání mnoha lidí nemají orchideje rády přímé sluneční záření. Jde to proti jejich přirozenosti. V tropické džungli se obvykle vyskytují těsně pod korunami stromů. Podle toho se také ukazuje, že v našich podmínkách nejlépe prospívají na východní straně. Orchideje proto umístěte na parapet východního okna.

Velkou výhodou orchidejí je, že v bytě, paneláku a samozřejmě rodinném domě mají rády stabilní teplotu v rozmezí mezi 20 až 25 stupni Celsia. Proto nepotřebují střídání období. V tropech je totiž neustále teplo.

detail rozkvetlé orchideje v bytě

Zálévání a hnojení orchidejí

Orchideje potřebují vlhký substrát, který napodobuje vlhké klima tropických pralesů. Vlhký vzduch v klasickém bytě napodobíme velmi těžko. Proto je vhodná častější zálivka v případě, že máte příliš suchý vzduch. Ovšem pozor! Orchidej nesmí stát ve vodě!

Pro hnojení je vhodné používat dva druhy hnojiva. Důležité je hnojivo pro výživu kořenů a také pro výživu listů.

 

Zemina a přesazování orchidejí

Nejjednodušší cestou je zakoupení hotového substrátu určeného přímo k pěstování orchidejí. Ten seženete jak v odborných obchodech, tak hobby prodejnách. Substrát musí být vzdušný a nesléhavý.

Co se týče přesazování orchidejí, tak s tím to příliš nepřeháníme. Frekvence tří let se jeví jako rozumná. Nejvhodnější dobou pro přesazení je doba krátce po odkvětu.

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ