Zahrada

Pěstování Stévie sladké vám umožní zlepšit vaše zdraví

Stévie sladká patří doposud mezi nepříliš objevené rostliny. Přitom její pěstování je relativně jednoduché a účinky na lidské tělo velmi příznivé.

Hlavní účinky Stévie sladké na naše zdraví

Základním a nejznámějším vlivem je fakt, že se jedná o přírodní nekalorické sladidlo. Proto ji můžeme úspěšně používat jako prevenci nemocí i ke zmírnění některých jejich příznaků. Stévie je vhodná pro lidi s nadváhou, cukrovkáře i při problémech s metabolismem. Pomáhá udržovat rovnováhu cukrů jak v krvi, tak játrech.

kvetoucí stévie

Dobrý vliv má i na celkové trávení, využijí ji proto všichni, kdo se potýkají s postižením žaludku nebo dvanáctníku.

Pěstování Stévie sladké

Stévii můžete pěstovat celoročně v bytě. Pokud máte zahrádku nebo balkón, tak rostlinu v letním období přesuňte ven. Obecně platí, že Stévie potřebuje teplo a dostatek světla. V domácnosti jí vyhovuje umístění na okenním parapetu, nejlépe směrem na východ. Ale tato orientace není podmínkou. Pěstování se nemusíte obávat, je poměrně jednoduché a Stévie není extrémně náročná.

Navíc její listy dobře obrážejí, takže se nemusíte bát řezu. Zálivku potřebuje takovou, aby byl substrát vlhký, ale nikoliv přelitý.

sušená stévie jako sladidlo

Stévii si můžete vypěstovat ze semen, ale jednodušší je zakoupit rovnou malé rostlinky.

Listy Stévie se můžou konzumovat čerstvé, sušené nebo zmražené. Řez provádějte tak, abyste rostlinu neseřízli na méně než 12 cm délky. Řezem také dosáhnete rozvětvení Stévie.

Další zajímavou informací je doba, kdy listy sklízet. Pokud Stévii používáte nejraději čerstvou, tak to zřejmě nebudete řešit a budete citlivě sklízet listy průběžně. Ovšem nejsladší je Stévie během kvetení. Naopak po odkvětu výhonek zaschne a není ke sklizni vhodný.

Jak již bylo řečeno, pěstování se neobávejte. Stévie je skvělou rostlinou pro lidské zdraví, bylo by chybou toho nevyužít. Tím spíše, když ji můžete pěstovat bez problémů v bytě.

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ