Zahrada

Pěstujeme lekníny

Lekníny milují slunce, nekvetou ve stínu.

 

Voda přináší do zahrady dynamiku a oživení. Přitažlivé zahradní jezírko vznikne také z nejrůznějších nádob. Můžeme si jej dopřát i na terase nebo stole.

 

Nejoblíbenější vodní rostlinou jsou lekníny. Koření u dna a kvetou na hladině.  Kromě  jezírkového substrátu a speciálního hnojiva nepotřebují zvláštní péči.  Pěstují se v koších pro vodní rostliny. Nesvědčí jim náhlá změna teploty vody a nesnáší na listech neustálou spršku kapek. Nikdy je proto nevysazujeme poblíž chrlící fontánky nebo do rychle tekoucí vody. Do mělkých jezírek také opatrně doplňujeme čerstvou vodu.

  Růžový leknín  Leknín   Leknín

Správný sortiment

Při výběru vhodných rostlin věnujeme velkou pozornost především hloubce vody, kterou potřebují. Některým leknínům stačí patnáct až dvacet centimetrů, zatímco jiné chtějí až metr či dokonce více. Volně rostoucí leknín bílý (Nymphaea alba) se v zahradních jezírkách příliš rozrůstá. Velkokvěté vyšlechtěné formy rovněž potřebují vodní plochu alespoň 2 x 2 m². Oddenky se značně rozrostou již během pár let. Požadují alespoň hloubku 60 cm, aby oddenky v zimě nezmrzly.  Existují však také drobnokvěté (trpasličí) lekníny vyžadující méně prostoru (asi 1 m²) a mělčí vodu (20 až 40 cm), někdy i méně. Kromě půvabného květu mají některé lekníny atraktivně mramorované listy. Pro miniaturní vodní plochy se hodí trpasličí bílý ´Pygmea Alba´ oblíbený žlutý ´Pygmea Helvola´  nebo trpasličí červený  ´Laydekeri Fulgens’.  Nádherné rozevřené květy probarví větší hladinu: např. do bílé ´Albatros´, kde menší list dá vyniknout velkým květům, nebo červený ´James Brydon´, bílý s růžovým zevnějškem ‘Marliacea Carnea’ či velkokvětý ‘Yellow Sensation’ se žlutými květy na silných stoncích.

Leknín   Leknín  Lekníny s měrkami na hloubku

Jak vypočteme správnou hloubku?

Hloubka vody uvedená na etiketách vodních rostlin se vždy vypočítává od roviny půdní vrstvy, ve které jsou zasazené, až po vodní hladinu. Prakticky tedy potřebná hloubka vody bude nejméně stejná jako výška výsadbového košíčku plus ta, která je uvedená na prodejní etiketě. Ve výsadbových košíčcích přikryjeme půdu štěrkem nebo vrstvičkou oblázků, abychom zabránili postupnému odplavení půdy. Vrstvička písku nad jezírkovým substrátem také brání zakalení vody. Košíčky ve větší hloubce zatížíme kamenem, aby neodplavaly a zůstaly pevně na svých místech.

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ